Collegium of Management and Finance has been publishing the scholarly periodical "Journal of Management and Financial Sciences" since 2008. It includes articles in the English language of a particular scientific value on crucial issues of economy, finance and management. Due to the close links ​between economic and other sciences, the editor accepts a variety of different research approaches. The thematic profile is also diversified. There are both theoretic analyses and those referring to national economies, business sectors or groups of business entities.

JMFS are indexed in the following scientific databases: Central and Eastern European Online Library (CEEOL),BazEkon,Library of Science,Google ScholarIC Journals Master List.

A submitted article is sent to two reviewers who are outside the Warsaw School of Economics in accordance with the procedure "double-blind review proces.

Journal of Management and Financial Sciences is included in the list of scientific journals and reviewed materials from international conferences with a score of 40.

ARCHIVE 2008-2016

No. 50 (2023): Czasopismo Nauk o Zarządzaniu i Finansach

Szanowny Czytelniku,
oddajemy w Państwa ręce 50. wydanie Journal of Management and Financial Sciences. W najnowszym wydaniu naszego czasopisma kontynuujemy nasze zaangażowanie w dostarczanie platformy dla najnowocześniejszych badań, innowacyjnych pomysłów i wnikliwych perspektyw w dziedzinie zarządzania, finansów i ekonomii. Niniejsze wydanie zawiera różnorodny wachlarz artykułów i studiów przypadków, z których każdy oferuje cenne spostrzeżenia i analizy dotyczące szerokiego zakresu tematów, takich jak czynniki sukcesu i kryteria sukcesu projektów badawczych i badawczo-rozwojowych, wschodzący rynek zielonego wodoru w krajach rozwijających się w Afryce, sytuacja polskich szpitali powiatowych w zakresie zatrudnienia i jego koszty dla szpitala, czynniki determinujące zapotrzebowanie na prywatne dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne, różnice w postrzeganiu obecnej i pożądanej kultury organizacyjnej w uczelniach publicznych i niepublicznych w Polsce z perspektywy studentów, wpływ work-life balance na produktywność i dobrostan pracowników, występowanie cyklu politycznego w miastach na
prawach powiatu w Polsce, czy rola założeń ESG w radzeniu sobie ze złożonymi kryzysami o charakterze zarówno gospodarczym, jak i finansowym.
Zapraszamy Was, naszych czytelników, do odkrywania stron tego najnowszego wydania z ciekawością i entuzjazmem. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym naukowcem, początkującym badaczem, praktykującym profesjonalistą, czy studentem chętnym do nauki, wierzymy, że na tych stronach znajdziesz cenne spostrzeżenia i inspirację.
Celem pierwszego artykułu Agaty Klaus Rosińskiej i Joanny Iwko jest przedstawienie czynników sukcesu i kryteriów sukcesu projektów badawczych i badawczo-rozwojowych oraz ich znaczenia dla tego typu projektów. Do osiągnięcia celu pracy wykorzystano następujące metody badawcze: przegląd piśmiennictwa oraz analizę ankietową z wykorzystaniem korelacji.
W kolejnym artykule Agnieszka Bitkowska, Damian Dziembek i Tomasz Gzik starają się wykazać przydatność budowania powiązań między procesem a projektem w oparciu o zasoby wiedzy w dynamicznych, zmiennych okolicznościach technologicznych w oparciu o badania przeprowadzone w Polsce.
W artykule Joanny Żukowskiej, Agaty Lulewicz-Sas, Roberta Strelau i Adriany Baranowskiej przeanalizowano rolę cyfrowego uczenia się we wzmacnianiu inteligentnych społeczeństw na podstawie przeglądu literatury naukowej. Przeszukano bazy danych, takie jak Proquest, Emerald, Scopus i Ebsco, używając terminów związanych z edukacją online i Społeczeństwem 5.0. Analiza 27 z 18 980 zgłoszeń pokazuje związek między rozwojem edukacji, technologii i społeczeństwa.
Kolejne badanie ma na celu zbadanie roli powstającego rynku zielonego wodoru dla krajów rozwijających się w Afryce. Celem artykułu Piotra Komorowskiego i Marty Grzywacz jest identyfikacja kluczowych czynników, które mogą pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na rozwój zielonej energetyki wodorowej w Afryce.
Celem artykułu Agaty Sielskiej i Eweliny Nojszewskiej jest analiza sytuacji polskich szpitali powiatowych w zakresie zatrudnienia i kosztów ponoszonych przez szpital. Autorzy koncentrują się zarówno na etatach (ekwiwalentach pełnego czasu pracy) personelu szpitalnego (zarówno medycznego, jak i niemedycznego), jak i na wynagrodzeniach. Badają również podobieństwa między szpitalami pod względem zatrudnienia i wynagrodzenia, biorąc pod uwagę ich cechy, takie jak wielkość, forma własności i cechy środowiskowe.
Celem pracy Adama Śliwińskiego i Iwony Borkowskiej jest identyfikacjapodmiotów determinujących popyt na prywatne dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne. Głównym wnioskiem płynącym z badań jest to, że najważniejszym czynnikiem jest czynnik demograficzny. Inne czynniki to czynnik związany z nieskutecznością leczenia w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, czynnik związany ze stanem zdrowia, czynnik demograficzny związany z długowiecznością oraz czynnik związany ze świadomością ubezpieczeniową i dochodami.
Celem artykułu autorstwa Małgorzaty Cieciory, Wiktora Bołkunowa i Macieja Dębskiego jest ukazanie różnic w postrzeganiu obecnej i pożądanej kultury organizacyjnej w uczelniach publicznych i niepublicznych w Polsce z perspektywy studentów. Przeprowadzono i zaprezentowano syntetyczny przegląd literatury dotyczącej kultury organizacyjnej w uczelniach.
Celem kolejnego badania Mikołaja Pindelskiego i Jonny Szlęzak-Matusewicz jest określenie rozpoznania i świadomości strategii systemowych w sferze praktycznego działania przedsiębiorstwa na trzech różnych poziomach hierarchii organizacyjnej. Sformułowano dwie hipotezy badawcze, a mianowicie H1: Wdrożona strategia zostanie określona jako systemowa. H2: Pracownicy będą dążyć do realizacji strategii poprzez podejście systemowe.
Łukasz Marecki w swoim opracowaniu bada wpływ work-life balance na produktywność i samopoczucie pracowników, co starają się wyjaśnić badania postpozytywistyczne. Badania te dzielą się na dwie główne kategorie: analityczne i opisowe.
Daniel Budzeń i Marcin Wiśniewski dokonują empirycznej weryfikacji występowania cyklu politycznego w miastach na prawach powiatu w Polsce. W ich opracowaniu wykorzystano dane bilansowe, co znacząco odróżnia je od wcześniejszych opracowań, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Celem artykułu Anety Ejsmont i Jacka Grzywacza jest ocena roli założeń ESG
w radzeniu sobie ze złożonymi kryzysami o charakterze zarówno ekonomicznym, jak i finansowym.
Problemem badawczym są nadmierne wahania notowań indeksu WIG-ESG, w skład którego wchodzą spółki giełdowe charakteryzujące się przestrzeganiem zasad biznesu odpowiedzialnego społecznie.
Michał Bitner, Artur Nowak-Far, Jacek Sierak omawiają wyniki badania poświęconego wyzwaniom dla polityki fiskalnej państw Europy Środkowo-Wschodniej (EŚW), wynikającym z silnego wzrostu długu publicznego i kosztów jego obsługi w warunkach pandemii i szoków wojennych. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytania: jakie czynniki spowodowały gwałtowny wzrost rentowności długu państwowego, czy istnieje korelacja między stopniem wdrożenia zasad dobrego zarządzania gospodarczego (SEG) a kosztami obsługi długu państwowego, jak silna była reakcja deficytu i długu państwowego na wstrząsy wywołane pandemią i wojną w Ukrainie, czy rosnące koszty obsługi zadłużenia zagrażają stabilności finansów publicznych, czy przyjęte zasady SEG pozostają aktualne w okresach wstrząsów?
Celem ostatniego artykułu Doroty Podedwrone-Tarnowskiej jest identyfikacja wpływu czynników fundamentalnych spółki na poziom niedoszacowania wyceny pierwszej oferty publicznej. Badanie opiera się na próbie 227 spółek debiutujących na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2005-2022.
Mamy nadzieję, że to najnowsze wydanie okaże się pouczające, prowokujące do myślenia i inspirujące.
Życzymy ;pczytanie w przystępnej cenie.
Joanna Wielgórska-Leszczyńska
Przewodnicząca Rady Naukowej i Dziekan Wydziału
Michał Matusewicz,
Wiceprzewodniczący Rady Naukowej i Prodziekan Wydziału

Published: 2024-06-28

Empowering smart societies through digital learning

Joanna Żukowska, Agata Lulewicz-Sas, Robert Strelau, Adriana Baranowska

Awareness of system strategies and their implementation

Mikołaj Pindelski, Joanna Szlęzak-Matusewicz
View All Issues