Drogi Czytelniku,Oddajemy
w Państwa ręce 51. wydanie czasopisma Journal of Management and Financial Sciences. To wydanie podkreśla nasze zaangażowanie w prezentowanie rygorystycznych badań i różnorodnych perspektyw, które dotyczą palących problemów w naukach o zarządzaniu i finansach. Artykuły zamieszczone w tym wydaniu oferują cenne spostrzeżenia na temat różnych aspektów dynamiki gospodarczej i korporacyjnej, odzwierciedlając zaangażowanie czasopisma w rozwój dyskursu naukowego i praktycznych zastosowań w tych dziedzinach.
Celem pierwszego opracowania Anety Kosztowniak jest przedstawienie wpływu przekrojowych marż przedsiębiorstw na zmiany wskaźnika CPI w Polsce w latach 2008–2023. Model VAR został opracowany w celu ujawnienia współzależności między zmianami narzutów w dziewięciu głównych sekcjach przedsiębiorstw niefinansowych a zmianami wskaźnika CPI. Wyniki modelu, funkcji odpowiedzi impulsowej i dekompozycji wariancji potwierdziły zróżnicowany wpływ narzutów na zmiany inflacji.
Olena Gorlova w swoim artykule bada związek między rozpowszechnieniem EMS opartego na ISO 14001 a ekonomicznym aspektem ochrony środowiska w zielonej gospodarce Polski. Badanie obejmuje okres od 2000 do 2022 roku. Wykorzystano analizy korelacji danych uzyskanych z badania ISO oraz wskaźników statystycznych zielonej gospodarki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).
Celem artykułu autorstwa Tomasza Cicirko i Marianny Cicirko jest przedstawienie koncepcji ESG, regulacji i działań Unii Europejskiej w tym obszarze, wskazanie ich wpływu na sektor ubezpieczeniowy oraz wskazanie wyzwań. Pytania badawcze sformułowane na potrzeby niniejszego opracowania to wyzwania stojące przed sektorem ubezpieczeniowym w zakresie ESG. Aby przeanalizować to zagadnienie, postawiono pytania badawcze: czy wprowadzone regulacje ESG mają pozytywny wpływ na rynek lokalny i europejski, czy lokalny rynek ubezpieczeniowy jest mniej przygotowany do zielonej transformacji niż europejski, którzy klienci
są najbardziej zainteresowani zielonymi produktami ubezpieczeniowymi, czy ryzyko klimatyczne jest istotnym zagrożeniem dla rynku ubezpieczeniowego.
Mamy nadzieję, że to wydanie będzie dla Państwa zarówno pouczające, jak i inspirujące. Dziękujemy za nieustające wsparcie i czytelników. Życzymy miłej lektury.
Joanna Wielgórska-Leszczyńska
, przewodnicząca Rady Naukowej i Dziekan Wydziału
, Michał Matusewicz
, wiceprzewodniczący Rady Naukowej i Prodziekan Wydziału

Published: 2024-09-02