The participatory potential of Polish trade unions
Main Article Content
Abstrakt
Artykuł jest poświęcony zagadnieniom rozwoju partycypacji pracowniczej w Polsce i funkcji, jakie w tym zakresie pełnią związki zawodowe. Te zaś, podobnie jak związki zawodowe na całym świecie, muszą zmierzyć się z licznymi problemami, związanymi z kurczącym się zapleczem członkowskim czy też z obecnością związków zawodowych w przedsiębiorstwach w ogóle. Promowanie przez związki zawodowe praktyk prowadzących do zwiększenia udziału pracowników w procesach decyzyjnych powinno być jedną z ważniejszych funkcji pełnionych przez te organizacje. Wydaje się jednak, że tak nie jest. Trudno jednak winić za to tylko i wyłącznie związki zawodowe. Słabo rozwinięta partycypacja to również skutek oporu w środowisku menedżerskim i postaw środowisk pracowniczych, z rezerwą podchodzących do większego ich zaangażowania w procesy decyzyjne.
Downloads
Article Details
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Bibliografia
2. Czarzasty J., Warunki pracy i kultura organizacyjna, [w:] Polacy pracujący a kryzys fordyzmu, red. nauk. J. Gardawski, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2009.
3. Gardawski J., Konfliktowy pluralizm polskich związków zawodowych, Fundacja im. F. Eberta, Warszawa 2003.
4. Gardawski J., Związki zawodowe a efektywność ekonomiczna. Model polski w perspektywie światowej teorii i praktyki, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa.
5. Hryniewicz J., Stosunki pracy w polskich organizacjach, Scholar, Warszawa 2007.
6. Ishikawa J., Key Features of national Social Dialogue. A Social Dialogue Resource Book, International Labour Office, Geneva 2003. 7. Jagusiak B., Związki zawodowe w systemie politycznym Unii Europejskiej, Elipsa, Warszawa 2011.
8. Januszek H., Kapitał społeczny na rynku pracy, [w:] Elementy etyki gospodarki rynkowej, red. nauk. B. Pongowska, PWE, Warszawa 2004.
9. Kowalówka M., Przywództwo forsujące czy angażujące? Jak zarządzają polscy menedżerowie?, https://rynekpracy.pl/artykuly/przywodztwo-forsujace-czy-angazujace-jak-zarzadzaja-polscy-menedzerowie
10. Król H., Transformacja pracy i funkcji personalnej, [w:] Zarządzanie zasobami ludzkimi. Tworzenie kapitału ludzkiego organizacji, red. nauk. H. Król, A. Ludwiczyński, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
11. National Industrial Relations. Poland, https://www.worker-participation.eu/National-Industrial-Relations/Countries/Poland
12. Piotrowski W., Organizacje i zarządzanie – kierunki, koncepcje, punkty widzenia, [w:] Zarządzanie. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006.
13. Rutka R., Czerska M., Uwarunkowania pełnienia ról kierowniczych w latach 1997– –2000 i 2011–2014. Struktura i kierunki zmian, „Nauki o Zarządzaniu” 2 (27), 2016.
14. Sekuła Z., Partycypacja pracowników w zarządzaniu a dialog społeczny na poziomie zakładu pracy, „Gospodarka, Rynek, Edukacja” t. 16, nr 3, 2015. 15. Stępień M., Waligóra E., W Polsce szefowie trzymają ludzi na dystans, „Personel Plus” nr 11, 2010.
16. Szelągowska-Rudzka K. I., Czynniki wpływające na partycypację bezpośrednią pracowników – przegląd literatury, „Przegląd Organizacyjny” 12, 2016.
17. Towalski R., Przedsiębiorstwo i stosunki pracy, [w:] Socjologia gospodarki, pr. zb., Difin, Warszawa 2008. 18. Związki zawodowe w Polsce w 2014 roku. Notatka informacyjna, GUS, Warszawa 2015.