Kapitalne doświadczenie czy stracony czas? Bilans wyjazdów zagranicznych w kontekście kapitału kulturowego śląskich reemigrantek
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Z perspektywy jednostki praca poniżej kwalifikacji za granicą może być frustrująca i wiązać się z utratą statusu społecznego, co nie przekłada się jednak na spadek samooceny. Większość reemigrantek uważa, że decyzja o wyjeździe zagranicznym była zdecydowanie słuszna i aż 90 % sądzi, że dzięki emigracji wzrosła ich wiara we własne siły. Utratę kapitału kulturowego rekompensuje im pozyskanie kapitału ekonomicznego i społecznego (95 % kobiet deklaruje, że za granicą nawiązało interesujące znajomości), a problemy z odnalezieniem się na rynku pracy dotykają mniej niż połowy kobiet. Nowe doświadczenia życiowe wpływają natomiast na pozytywną ocenę wyjazdu.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Autor zgadza się na dalsze udostępnianie pracy wg wymagań licencji CC-BY-NC
Bibliografia
2. Czapiński J., Kapitał ludzki i kapitał społeczny a dobrobyt materialny. Polski paradoks, "Zarządzanie Publiczne" 2008, nr 2(4).
3. Górny A., Kaczmarczyk P., Uwarunkowania i mechanizmy migracji zarobkowych w świetle wybranych koncepcji teoretycznych, "Prace Migracyjne" nr 49, Warszawa 2003.
4. Grabowska-Lusińska I. (red.), Poakcesyjne powroty Polaków, "CMR Working Papers" nr 43/101, Ośrodek Badań nad Migracjami, Warszawa 2010.
5. Kaczmarczyk P., M. Okólski, Migracje specjalistów wysokiej klasy w kontekście członkostwa Polski w Unii Europejskiej, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Warszawa 2005.
6. Kierunek Małopolska. Charakterystyka powracających i rekomendacje jak nie zmarnować ich potencjału, Centrum Doradztwa Strategicznego, Kraków 2010.
7. Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Warszawa 2010.
8. Łosińska E., A. Niewińska, Pracodawcy boją się drenażu mózgów, "Rzeczpospolita" 25.02.2010, www.rp.pl, dostęp 3 sierpnia 2011.
9. Łuczyński Z. (red.), Młodzi i zdolni wyjeżdżają, reportaż programu Uwaga! TVN, 4 września 2008, www.uwaga.onet.pl, dostęp 3 sierpnia 2011.
10. Warto wracać? Strategie zachowań reemigrantów i rozwiązania służące wykorzystaniu ich potencjału, Centrum Doradztwa Strategicznego, Kraków 2010.