Źródła finansowania działalności gospodarczej kobiet z obszarów wiejskich na przykładzie województwa podlaskiego
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Podmioty gospodarcze niezależnie od wielkości i miejsca prowadzenia działalności potrzebują finansowania. Biorąc pod uwagę fakt, że sektor MŚP ma znaczący udział w tworzeniu PKB, problem finansowania przedsiębiorstw zasługuje na uwagę. Przedsiębiorstwa małe i średnie generują co drugą złotówkę – 47,3% PKB, w tym najmniejsze firmy blisko co trzecią – 29,4% [Raport PARP 2013:13]. Mimo to małe i średnie firmy mają trudności w pozyskiwaniu kapitału, a swoją działalność finansują często ze środków własnych. Z badań Eurobarometru wynika, że przedsiębiorstwa kobiece dostają pożyczki na mniejsze kwoty i na wyższy procent, częściej też niż mężczyźni finansują swoją działalność ze środków własnych: 80% przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety i 65% przedsiębiorstw prowadzonych przez mężczyzn [Survey of the Observatory of European SMEs 2007]. Celem niniejszego artykułu jest analiza źródeł finansowania działalności gospodarczej małych i średnich przedsiębiorców, w tym prowadzonych przez kobiety, głównie z obszarów wiejskich województwa podlaskiego. Analizy dokonano na podstawie literatury przedmiotu oraz wybranych wyników badań pt. „Przedsiębiorczość kobiet na obszarach wiejskich na przykładzie województwa podlaskiego”, przeprowadzonych w ramach pracy badawczej BDS-7/IP/10/2013 w drugiej połowie 2014 r. (fragment tekstu)
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Autor zgadza się na dalsze udostępnianie pracy wg wymagań licencji CC-BY-NC
Bibliografia
2. Badanie PARP [2010], Badanie rynku wybranych usług wspierających rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce. Obszar: finansowanie zwrotne, Raport końcowy, PARP, Warszawa.
3. Brdulak H. [2013], Wpływ zarządzania różnorodnością na konkurencyjność przedsiębiorstwa: analiza raportów instytucji finansowych i firm consultingowych – wybrane aspekty, „Kobieta i Biznes”, 1–4.
4. Lisowska E. [2001], Bariery przedsiębiorczości kobiet, w: Przedsiębiorczość kobiet – wyzwanie XXI wieku, red. B. Kożuch, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok.
5. Lisowska E. [2001a], Przedsiębiorczość kobiet w Polsce na tle krajów Europy Środkowej i Wschodniej, „Monografie i Opracowania” nr 494, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
6. Łuczka T. [2013], Makro i mikroekonomiczne determinanty struktury kapitału w małych i średnich przedsiębiorstwach, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań.
7. Marlow S., Patton D. [2005], All credit to men? Entrepreneurship, finance, and gender, „Entrepreneurship Theory and Practice”, No 6.
8. Ministerstwo Gospodarki [2013], Trendy rozwojowe sektora MŚP w ocenie przedsiębiorców w drugiej połowie 2012 roku, Ministerstwo Gospodarki, Warszawa.
9. MŚP pod lupą [2011], Raport, Europejski Fundusz Leasingowy, Warszawa.
10. Przedsiębiorczość w Polsce [2013], Ministerstwo Gospodarki, Departament Strategii i Analiz, Warszawa.
11. Raport diagnostyczny [2014], Opracowanie koncepcji systemowego wsparcia przedsiębiorczości na obszarach wiejskich w ramach projektu pn. Rozwój przedsiębiorczości na terenach wiejskich – diagnoza, kierunki, rekomendacje dla polityki rozwoju obszarów wiejskich, PAN, IGiPZ, FDPA, Warszawa.
12. Raport PARP [2013], Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w latach 2011–2012, PARP, Warszawa.
13. Salganik M., Heckathorn D. [2004], Sampling estimation in hidden populations using respondent-driven sampling, „Sociological Methodology”, Vol. 34.
14. Survey of the observatory of European SMEs 2007. Analytical report, Eurobarometr, the Gallup Organisation.
15. Zabierowski P., Węcławska D., Tarnawa A., Zadura-Lichota P., Bratnicki M. [2012], Raport z badania Global Entrepreneurship Monitor – Polska 2011, Wydawnictwo Naukowe Instytutu Technologii Eksploatacji – PIB, Warszawa.
16. http://leasing.org.pl/pl/aktualnosci/2015/mikro-male-i-srednieprzedsiebiorstwa-potrzebuja- leasingu, data dostępu 14.09.2015.
17. http://www.minrol.gov.pl/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2007-2013/Monitoring- i-sprawozdawczosc-PROW-2007-2013/Zbiorcze-sprawozdania-okresowe-z-realizacji-PROW-2007-2013, data dostępu 20.09.2015.