Słowo wstępne Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotra Borysa

Autor

  • Piotr Borys Ministerstwo Sportu i Turystyki

Słowa kluczowe:

słowo wstępne

Abstrakt

Szanowni Państwo,
Zarządzanie turystyką w obecnych czasach wymaga nowoczesnych badań. Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie odpowiedzialne za koordynowanie działań realizowanych dotąd w sposób rozproszony (regionalny lub lokalny) w zakresie badań. Będziemy starali się podejmować działania związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w turystyce, w tym wykorzystywania do celów statystycznych danych podchodzących z płatności kartami płatniczymi, a także logowania telefonii komórkowej. Tłem dla tych badań będą oczywiście badania realizowane corocznie w ramach Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej przez Główny Urząd Statystyczny na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Narodowego Banku Polskiego.
Ministerstwo Sportu i Turystyki będzie wnioskować o grant na projekt dotyczący zaawansowanych narzędzi i algorytmów SI w oparciu o dane publiczne wspomagające wzrost gospodarczy w obszarze turystyki. Celem realizacji projektu będzie opracowanie rozwiązania informatycznego wspomagającego monitorowanie ruchu turystycznego. Potrzeba realizacji projektu wynika z braku na rynku narzędzi, które pozwalałyby monitorować rzeczywistą wielkość ruchu turystycznego w czasie rzeczywistym dla całego kraju. Działania te w konsekwencji będą prowadzić do opracowania instrumentów, aby aktywnie stymulować wzrost ruchu turystycznego w Polsce.
System ma wykorzystywać mechanizmy przetwarzania danych w czasie rzeczywistym oraz algorytmy sztucznej inteligencji w celu powiązania danych z różnych źródeł oraz analizy struktury ruchu i prognozowania jego zmian. Projekt zakłada pozyskanie informacji ze zmodernizowanego rejestru obiektów hotelarskich, systemów rezerwacyjnych, logowań do sieci komórkowych (BTS), systemów administracji państwowej (GDDKiA, ULC), transakcji kartami płatniczymi i przetworzenie ich z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji (AI), a także przygotowania prognozy takiego obciążenia na podstawie korelacji z danymi zewnętrznymi. Docelowo platforma ma umożliwić zarówno badanie wielkości oraz kierunków rozwoju rynku turystycznego, weryfikację skuteczności stosowanych narzędzi promocyjnych, jak i ma ona pozwolić na ewaluację strategii promocyjnych. Platforma będzie mogła także dawać podstawowe dane rekomendujące ewentualną potrzebę działań inwestycyjnych.
Dla rozwoju polskiej turystyki równie istotne są inwestycje. W tej chwili trwają nabory dla sektora HORECA w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Oczekujemy ok. 300 mln euro w ramach działania A1.2.1 kierowanej do sektora HoReCa – turystyka i kultura. Zakłada się alokacje wysokości dla projektów do wysokości 600 tys. zł na jeden podmiot. Realizacja Krajowego Planu Odbudowy będzie odbywała się we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, która jest jednostką wdrożeniową przy realizacji programu. Niezbędny jest monitoring merytoryczny, tak aby pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy trafiły do branży HoReCa. Zostały już zawarte umowy PARP z krajowymi operatorami, którzy będą prowadzić nabory, mikro, małych i średnich firm działających w branży hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej lub kulturalnej z terenu Polski. Mamy nadzieje, że unijne pieniądze przyśpieszą rozwój turystyki w naszym kraju.
Sekretarz Stanu
w Ministerstwie Sportu i Turystyki
Piotr Borys

Opublikowane

2024-10-04

Jak cytować

Borys, P. (2024). Słowo wstępne Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotra Borysa. Turystyka – zarządzanie, Administracja, Prawo, (2), 4–4. Pobrano z https://econjournals.sgh.waw.pl/TZAP/article/view/4674