Szanowni Państwo! Z radością oddajemy do rąk Państwa trzeci numer z 2017 r. Kwartalnika Kolegium Ekonomiczno-Społecznego „Studia i Prace”. Zawiera on dziewięć artykułów i recenzję. Poza tekstami, których autorami są pracownicy naszego Kolegium, otrzy- mujemy coraz więcej propozycji publikacji z innych ośrodków naukowych. Odczytujemy to jako znak obecności naszego periodyku w debacie naukowej, a także zwiększającej się jego rozpoznawalności, co nas cieszy.
W numerze publikujemy pięć artykułów pracowników i doktorantów KES. Autorami pozostałych są naukowcy z Kolegium Analiz Ekonomicznych i Kolegium Gospodarki Światowej SGH oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tematyka opublikowanych artykułów dobrze wpisuje się w interdyscyplinarny profil Kolegium Ekonomiczno-Społecznego. Zagadnienia społeczne podjęte zostały w trzech artykułach i recenzji. Numer otwiera tekst Macieja Cesarskiego, w którym autor analizuje problem polityki mieszkaniowej i jej rolę w urzeczywistnianiu trwałego rozwoju.
Majka Łojko pisze o wspólnych relacjach pomiędzy ekonomią spo- łeczną a polityką społeczną. Z kolei Agnieszka Suska stawia pytanie, czy społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) może być sposobem na trwałą przewagę konkurencyjną w Polsce. Problematyka ekonomiczna znalazła swoje odzwierciedlenie w artykule przygotowanym przez Michała Bernardellego, Mariusza Próchniaka i Bartosza Witkowskiego. Autorzy przedstawiają wyniki swoich badań dotyczących konwergencji dochodowej i dokonują ewaluacji istniejących podejść badawczych w tym obszarze. Małgorzata Zajaczkowski podejmuje zagadnienia politologiczne w opracowaniu Zewnętrzna i wewnętrzna liberalizacja promowana przez Europejską Politykę Sąsiedztwa jako pas transmisyjny demokracji i stabilności politycznej: sukces czy ponowna porażka Wymiaru Południowego? Przedmiotem artykułu jest analiza skutków wpływu EPS na południowych sąsiadów w kontekście spodziewanych w tych krajach zmian prodemokratycznych i liberalizacji gospodarczej. Autorzy prezentują również tematy bardzo aktualne. Adam Staliński omawia związki pomiędzy uwarunkowaniami prawnymi i politycznymi a konkurencyjnością branży elektroenergetycznej OZE w perspektywie porównawczej Polski i Niemiec.10 Wstęp Z kolei Ewa Osuch-Rak na przykładzie spółek odpryskowych wywodzących się z instytutów badawczych i naukowych analizuje transfer technologii w Polsce. Polecamy Państwa uwadze tekst Michała Jasińskiego na temat zjawiska określanego jako „choroba holenderska” (Dutch disease). Po raz pierwszy wyrażenia „cho- roba holenderska” użyto w artykule opublikowanym w „The Economist” w 1977 r. omawiającym wpływ eksploatacji przez Holandię zasobów gazu ziemnego na gospo- darkę tego kraju. Negatywnym skutkom takiego działania nadano nazwę „choroby holenderskiej”.
Nie zapominamy również o historii gospodarczej, która stanowi ważny filar w KES. W ramach tej perspektywy w numerze publikujemy artykuł, którego autorem jest Karol Sobień, przybliżający problematykę państwowego przedsiębiorstwa pocztowego, telegraficznego i telefonicznego w II Rzeczypospolitej. Cieszy nas również fakt, że coraz częściej autorzy artykułów przygotowanych w ramach grantów NCN podejmują starania o ich publikację na łamach „Studiów i Prac’’. W tym numerze znajdą Państwo dwa takie artykuły: Michała Bernardellego, Mariusza Próchniaka i Bartosza Witkowskiego oraz Małgorzaty Zajaczkowski. Na koniec zapraszamy do lektury recenzji książki J. Zalewskiej Człowiek stary wobec zmiany kulturowej. Perspektywa teorii praktyk społecznych przygotowanej przez Magdalenę Witkiewicz. Pozycja ta ze względu na wagę i aktualność tematu, a także jego wieloaspektowość powinna zainteresować zarówno badaczy z zakresu nauk społecznych, jak i praktyków. W 2018 r. przypada 50-lecie naszego Kolegium, które będziemy uroczyście obcho- dzić, także na łamach Kwartalnika. Życzymy Państwu inspirującej lektury!
Małgorzata Molęda-Zdziech, redaktor naczelna wraz z Komitetem Redakcyjnym
Published: 2017-11-27