Uchwały rad gmin w sprawie zwolnień i przedłużenia terminów płatności podatku od nieruchomości, podejmowane w ramach tzw. tarcz antykryzysowych – próba podsumowania
DOI:
https://doi.org/10.33119/ASCASP.2021.2.4Słowa kluczowe:
uchwały podatkowe rad gmin podejmowane w związku z COVID-19, zwolnienia od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, których sytuacja uległa pogorszeniu w związku z COVID-19, przesunięcia terminów płatności rat podatku przedsiębiorcomAbstrakt
Celem niniejszego artykułu jest próba analizy i podsumowania rozwiązań prawnych umożliwiających radom gmin wprowadzenie preferencji w zakresie podatku od nieruchomości w związku z kryzysem wywołanym wirusem SARS-CoV-2. Przyjęte rozwiązania prawne stanowią istotne novum. Rozszerzają uprawnienia organów stanowiących gmin poprzez wyposażenie ich w prawo wprowadzenia zwolnień od podatku od nieruchomości oraz przesunięcia terminów płatności rat tego podatku. Jak obrazują badania, ich stosowanie wywołuje niemałe problemy. Przede wszystkim świadczy o tym liczba uchwał podatkowych zakwestionowanych przez Kolegia Regionalnych Izb Obrachunkowych. W 2020 r. na 969 uchwał naruszenie prawa stwierdzono w 158 uchwałach.
Bibliografia
Lokalnych i Finansów Samorządowych, 5.
Dowgier, R. (2021). Wsparcie dla przedsiębiorców w 2021 r. wprowadzane uchwałami rad gmin podejmowanymi
na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej, Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych, 3.
Dowgier, R., Etel, L., Liszewski, G., Pahl, B. (2020). Podatki i opłaty lokalne. Komentarz. Warszawa: Wolters Kluwer.
Etel, L. (2004). Uchwały podatkowe samorządu terytorialnego. Białystok: Temida2.
Glumińska-Pawlic, J. (2011). Władztwo podatkowe jednostek samorządu terytorialnego w świetle Europejskiej
Karty Samorządu Lokalnego. W: Prawo finansowe w warunkach członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Wandzie Wójtowicz, A. Pomorska, P. Smoleń, J. Stelmasiak, A. Gorgol (red.). Lublin: Wydawnictwo UMCS. Kotulski, M. (2004). Samodzielność samorządu terytorialnego w aspekcie decentralizacji finansów publicznych, Kwartalnik Prawa Publicznego, 1.
KRRIO. (2021). Sprawozdanie z działalności regionalnych izb obrachunkowych i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2020 roku, rio.gov.pl/download/attachment/96/sprawozdanie_za_2020_r.pdf (dostęp: 28.10.2021).
Nykiel, W. (1998). Zwolnienia i ulgi podatkowe a konstrukcja podatku (wybrane zagadnienia). W: Księga pamiątkowa ku czci Profesora Apoloniusza Kosteckiego. Studia z dziedziny prawa podatkowego, B. Brzeziński (red.). Toruń: TNOiK „Dom Organizatora”.
Ofiarski, Z. (2015). Standard z art. 9 ust. 3 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego jako wzorzec kontroli na przykładzie wybranych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. W: Europejska Karta Samorządu Lokalnego a prawo samorządu terytorialnego, M. Ofiarska (red.). Szczecin: Uniwersytet Szczeciński.
Pahl, B. (2017). Podatki i opłaty lokalne. Teoria i praktyka. Warszawa: Wolters Kluwer.
Popławski, M. (2007). Zasada ograniczonego władztwa podatkowego jednostek samorządu terytorialnego. W: Stanowienie i stosowanie prawa podatkowego w gminach, M. Popławski (red.). Białystok: Temida2.
Orzecznictwo
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 9 grudnia 2020 r., sygn. akt I SA/Kr 1089/20, LEX nr 3124436.
Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 stycznia 2021 r., I SA/Kr 1217/20, LEX nr 3161758.
Wyrok WSA w Krakowie z 25 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 1261/20, LEX nr 3161327.
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 czerwca 2021 r., sygn. akt I SA/Ol 336/21, LEX nr 3196479.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Autor zgadza się na dalsze udostępnianie pracy wg wymagań licencji CC-BY-NC