Nieustające reformy opodatkowania dochodów osób prawnych – perspektywa istotnych zmian ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w latach 2012–2017
DOI:
https://doi.org/10.33119/ASCASP.2018.1.2Słowa kluczowe:
CIT, system podatkowy, unikanie opodatkowaniaAbstrakt
Celem artykułu jest opisanie i ocena jakościowa najistotniejszych zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w latach 2012–2017. Dotyczy to zmian, które mają na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania. Stąd w tekście znalazły się zmiany odnośnie: (a) objęcia ustawą CIT spółek komandytowo-akcyjnych, (b) opodatkowania dochodów z zagranicznych spółek kontrolowanych, (c) opodatkowania dochodu przerzucanego na podmiot powiązany i obowiązku sporządzania dokumentacji cen transakcyjnych, (d) ograniczania potrącalności w ramach kosztów uzyskania przychodów odsetek (interest limitation rule, poprzednio thin capitalisation), (e) „przychodowego” podatku od nieruchomości komercyjnych, (f) ograniczeń w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów określonych usług niematerialnych i praw majątkowych, (g) zmiany przepisów o podatkowej grupie kapitałowej, (h) regulacje dotyczące kosztów uzyskania przychodów wierzytelności nieściągalnych.
Bibliografia
Brzeziński B., Nykiel W., Stan prawa podatkowego w Polsce. Raport 2005, Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych, Łódź 2005, http://cdisp.uni.lodz.pl/projekty-naukowe-i-edukacyjne (dostęp: 15.09.2018).
Gajewski D., Opodatkowanie holdingów i grup kapitałowych, Wydawnictwo ABC, Warszawa 2005.
Kuźniacki B., Wątpliwości związane z implementacją dyrektywy ATAD. Nowe przepisy o CFC, spółki z rajów podatkowych oraz swoboda przepływu kapitału, „Przegląd Podatkowy” 2018, nr 3.
Owsiak Z., Finanse publiczne. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002.
Pomorska A. (red.), Kierunki reformy polskiego systemu podatkowego, UMCS, Lublin 2003.
Werner A., Adekwatność sytuacji prawnopodatkowej polskich przedsiębiorców do ich roli w gospodarce, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2013.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Autor zgadza się na dalsze udostępnianie pracy wg wymagań licencji CC-BY-NC