Treść głównego artykułu

Abstrakt

Zmiany zachodzące w organizacji oraz w jej otoczeniu i jednocześnie rosnące oczekiwania pracowników, wymuszają przeorientowanie dotychczasowego podejścia do zasobów ludzkich. W tym kontekście, jedynym planowym i całościowym programem doskonalenia i rozwoju zawodowego pracownika w organizacji przyszłości będzie kariera zawodowa. Podkreślić należy, że przyszłość organizacji będzie ściśle związana z planowaniem i realizacją karier zawodowych jej pracowników. Zmiana polityki personalnej sprawi, że kariera zawodowa będzie postrzegana, przede wszystkim, jako warunek konieczny prawidłowego funkcjonowania pracownika w organizacji przyszłości, a w konsekwencji nieodzowny warunek osiągnięcia założonych celów organizacyjnych.

Słowa kluczowe

kariera zawodowa organizacja przyszłości pracownik wiedzy model kariery zawodowej uczenie się.

Szczegóły artykułu

Jak cytować
Rudnicki, J. . (2014). Koncepcja przyszłościowego modelu kariery zawodowej. Edukacja Ekonomistów I Menedżerów, 31(1), 43–57. https://doi.org/10.5604/01.3001.0009.4627

Referencje

    1. Bohdziewicz, P. (2008), Kariery zawodowe w gospodarce opartej na wiedzy (na przykładziegrupy zawodowej informatyków), Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź.
    2. Grudzewski, W.M. Hejduk, I. (2004) (red.), Zarządzanie wiedzą w przedsiębiorstwach,Difin, Warszawa.
    3. Hall, D.T. (1976), Careers in Organizations, Goodyear, Pacific Palisades, CA.
    4. Miś, A. (2003), Rozwój koncepcji kariery, „Zeszyty Naukowe AE”, nr 629.
    5. Miś, A. (2002), Kariera w organizacji: przed i po przełomie wieków, „Zeszyty NaukoweAE”, nr 607.
    6. Senge, P. (1998), Piąta dyscyplina, teoria i praktyka organizacji uczącej się, DomWydawniczy ABC, Warszawa.
    7. Zbiegień-Maciąg, L. (1996), Marketing personalny czyli jak zarządzać pracownikami w firmie,Wyd. Business Press, Warszawa.