Wybrane wskaźniki finansowe w okresie przed upadłością w przedsiębiorstwach budowlanych
Main Article Content
Abstrakt
W artykule przedstawiono wybrane wskaźniki ekonomiczno-finansowe w przedsiębiorstwach budowlanych na rok, dwa oraz trzy lata przed upadłością. Wskaźniki poddano analizie z uwzględnieniem wielkości ocenianych jednostek w podziale na mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Kształtowanie się analizowanych wskaźników zaprezentowano w grupie przedsiębiorstw będących w dobrej kondycji finansowej, jak i wśród jednostek zagrożonych upadłością. W drugiej części artykułu ocenie poddano skuteczność analizowanych wskaźników w weryfikacji zagrożenia kontynuacji działalności wśród analizowanych przedsiębiorstw budowlanych na rok, dwa oraz trzy lata przed upadłością.
Downloads
Article Details
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Bibliografia
Andrzejewski M., Maślanka T., Mroczek A., Gołębiowski B. [2015], Z problematyki weryfikacji wiarygodności ekonomicznej osoby trzeciej wspierającej wykonawcę ubiegającego się o zamówienie publiczne, „Prawo Zamówień Publicznych”, nr 2(45), s. 22-39.
Antonowicz P. [2013], Własności wskaźnika rentowności sprzedaży brutto oraz produktywności majątku w prognozowaniu i ocenie zagrożenia upadłością przedsiębiorstw, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, nr 760, „Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia”, nr 59, s. 11-21.
Bednarski L. [1999], Analiza finansowa w przedsiębiorstwie, Warszawa, PWE.
Bień W. [2001], Zarządzanie finansami przedsiębiorstw, Warszawa, Difin.
Czekaj J., Dresler Z. [2002], Zarządzanie finansami przedsiębiorstw. Podstawy teorii, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.
Komunikaty z „Monitora Sądowego i Gospodarczego” o postępowaniach upadłościowych, dostęp http://www.portal-bankrut.pl.
Maślanka T. [2012], Kształtowanie się wybranych wskaźników finansowych wśród przedsiębiorstw przemysłowych zagrożonych upadłością w latach 2009-2011 notowanych na GPW w Warszawie, w: Polska gospodarka i polskie społeczeństwo w okresie kryzysu, M. Reichel (red.), Nowy Sącz, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, s. 129-135.
Maślanka T. [2008], Przepływy pieniężne w zarządzaniu finansami przedsiębiorstw, Warszawa, C.H. Beck.
Mączyńska E., Zawadzki M. [2006], Dyskryminacyjne modele, predykcji bankructwa przedsiębiorstw, „Ekonomista”, nr 2.
Michalski G. [2005], Płynność finansowa w małych i średnich przedsiębiorstwach, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.
Sierpińska M., Jachna T. [2007], Metody podejmowania decyzji finansowych. Analiza przykładów i przypadków, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.
Waśniewski T., Skoczylas W. [2002], Teoria i praktyka analizy finansowej w przedsiębiorstwie, Warszawa, Fundacja Rozwoju Rachunkowości w Polsce.
Wędzki D. [2009], Analiza wskaźnikowa sprawozdania finansowego, Tom 2. Wskaźniki finansowe. Charakterystyka wskaźników, systemów wskaźników i metod ich oceny, Kraków, Oficyna & Wolters Kluwer business.
Wędzki D. [2004], Wartości progowe wskaźników finansowych w badaniu upadłości przedsiębiorstw, „Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości”, nr 75, s. 139-160.