Abstrakt
Artykuł zawiera analizę dyrektywy parlamentu europejskiego w sprawie raportowania informacji niefinansowych oraz rezolucji w sprawie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw: dbanie o interesy obywateli a droga do trwałego ożywienia gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu, oraz innych wybranych dokumentów. Inicjatywy UE wskazują na bardzo ważną rolę regulacji ponadnarodowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, kreowania gospodarki bezemisyjnej, propagowania społecznej odpowiedzialności biznesu, uwzględniania potencjału jaki daje internet w gospodarce globalnej. Autorka podkreśla, że we współczesnej gospodarce wiedzy o przewadze konkurencyjnej decyduje kapitał intelektualny oraz zrównoważony rozwój. Dlatego też UE, której celem jest stworzenie najbardziej innowacyjnej gospodarki, obecnie stawia tak wysokie wymagania podmiotom gospodarczym działającym na jej terenie.
Full Text
Bibliografia
2. Bukowitz W.R., Wiliamms R.L. [1999], The Knowledge Management Fieldbook, Financial Times, London, Prentice Hall.
3. EP [2014], European Parliament, www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+REPORT+A7-2013-0023+0+DOC+XML+V0//PL#title1, dostęp 14/07/2014.
4. Golański M. [2005], Społeczeństwo informacyjne – często (nie)zadawane pytania, e-mentor, nr 2.
5. Kwasek A. [2014], Początek XXI wieku w kontekście nowych technologii i zjawisk społeczno-gospodarczych, Magazyn Biznesowy i Akademicki, Sztuka Zarządzania, nr 53, http://www.wsz-pou.edu.pl/magazyn/?strona=mag_kwasek62&nr=62&p=#_ftn9, dostęp 27/10/2014.
6. Olszak C.M. [2005], Wiedza biznesowa, Computerworld, nr 1.
7. Penc J. [2005], Sztuka skutecznego zarządzania, Kraków, Oficyna Ekonomiczna.
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.