Abstrakt
Funkcja celu przedsiębiorstw staje się coraz bardziej złożona. Obecnie kwestionuje się bezwzględny prymat zysku, wprowadza nowe priorytety o charakterze celów cząstkowych. Coraz bardziej zaczyna się liczyć w działalności operacyjnej przedsiębiorstw sposób realizacji dążeń, przejrzystość, kupiecka rzetelność, poszanowanie wartości i aspiracji pracowników. Następuje zmiana paradygmatu ekonomii, a teoria zarządzania przez wartości, choć nie ma jej jeszcze w programach nauczania menedżerów, wzbudza coraz więcej zainteresowania, w miarę jak tradycyjne koncepcje okazują się mniej skuteczne i mniej dostosowane do wyzwań nowoczesnego biznesu. Na podstawie badań literaturowych, analizy źródeł sukcesu największych firm na świecie oraz własnych doświadczeń, autor omawia znaczenie zasadniczych wartości w strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Podkreśla, że współcześnie decydującym czynnikiem sukcesu w biznesie jest kapitał ludzki, a zarządzanie przez wartości pozwala w pełni wykorzystać potencjał pracowników.
Full Text
Bibliografia
2. Collins J.C., Od dobrego do wielkiego. Czynniki trwałego rozwoju i zwycięstwa firm, SPM Project, Wrocław 2001.
3. Corporate Value Index 2009, ECCO International Communications Network.
4. Dolan S., Richley B.A., Garcia S., Lingham T., Managing by Values, Palgrave Macmillan, New York 2006, p. 17.
5. Lachowski S., Droga innowacji. Pracuj ciężko, baw się, zmieniaj świat, Studio Emka, Warszawa 2011, s. 129 i nast.
6. Lachowski S., DROGA ważniejsza niż cel. Wartości w życiu i biznesie, Studio Emka, Warszawa 2012, s. 16.
7. Mandeville B., Bajka o pszczołach, PWN, Warszawa 1957.
8. Packard D., The HP Way, Harper Business, New York 1995, p. 166.
9. Peters T.J., Waterman R.H., Poszukiwanie doskonałości w biznesie, Medium, Warszawa 2000.
10. Rigby D.K., Putting Tools to the Test: Senior Executives rate 25 Top Management Tools, “Strategy & Leadership”, MCB University Press, 29.03.2001, p. 4.
11. Smith A., Badanie nad naturą i przyczynami bogactwa narodów, PWN, Warszawa 2001, s. 20, 126-121.
12. Smith A., Teoria uczuć moralnych, PWN, Warszawa 1989, s. 461.
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.