Kultura elementem budowania kapitału ludzkiego
Main Article Content
Abstrakt
W artykule zostały przedstawione i omówione zasady podejścia do kultury w strategicznych dokumentach programowych rządu, oraz wydatki na kulturę w Wieloletnich Planach Finansowych Państwa (WPFP). Przegląd ten pokazuje uwarunkowania, w jakich funkcjonują w tym kontekście polskie przedsiębiorstwa. Podstawą analizy jest założenie, że współcześnie kultura jest ważnym elementem postępu gospodarczego, a stymulować jej rozwój powinno nie tylko państwo odpowiedzialne za kształtowanie zachowań społecznych i ochronę dziedzictwa narodowego, ale również przedsiębiorstwa.
Downloads
Article Details
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Bibliografia
2. Herman A., Kapitał intelektualny i jego liczenie, „Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie”, 2008, nr 3, s. 41.
3. Herman A., Rozwój kapitału intelektualnego Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH do roku 2012 i dalej do roku 2024, ttp://www.sgh.waw.pl/katedry/ksb/pracownicy/andrzejherman/Rozwoj_kapitalu_intelektualnego_Kolegium_Nauk_o_Przedsiebiorstwie_SGH.pdf.
4. Kołodko G.W., Wędrujący świat, Prószyński i s-ka, Warszawa 2008, s. 307, 313.
5. Kultura w kryzysie czy kryzys w kulturze, raport przygotowany na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kraków 2009, s. 35.
6. Plan uporządkowania strategii rozwoju – tekst uwzględniający dokonaną w dniu 10 marca 2010 r. oraz 30 kwietnia 2011 r. reasumpcję decyzji Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2009 r. przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
7. Polska 2030. Wyzwania rozwojowe, Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, Warszawa 2010, s. 360-363.
8. Raport o kapitale intelektualnym Polski, Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów, Warszawa 2008.
9. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 marca 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na rok 2011, Załącznik nr 76, Szczegółowe zasady opracowywania materiałów do projektu ustawy budżetowej na rok 2011, s. 76.
10. Strategia rozwoju kapitału społecznego, ttp://ks.mkidn.gov.pl/media/download_gallery/20120112_Strategia_Rozwoju_Kapitalu_Spolecznego_po_uzgodnieniach_miedzyresortowych_–_tekst_glowny_21-12-11.pdf, s. 5–7.
11. Weber M., Etyka protestancka a duch kapitalizmu, Wydawnictwo Test, Lublin 1994.
12. Współczesne źródła wartości przedsiębiorstwa, Dobiegała-Korona B., Hermana A. (red.), Difin, Warszawa 2006.