Abstrakt
Ustawa o kredycie konsumenckim, która weszła w życie w grudnia 2011 r., stanowi implementację unijnej dyrektywy 2008/48/WE. Wdrożenie jej zasad ma na celu zapewnienie lepszej ochrony kredytobiorców, a także ujednolicenie mechanizmów i zasad udzielania kredytów konsumenckich w krajach UE. Autor omawia zakres i skutki zmian dla kredytobiorców, instytucji udzielających kredyty i pożyczki, oraz analizuje możliwe konsekwencje dla rynku kredytowego w przyszłości. Nowe zasady mogą ograniczyć liczbę potencjalnych klientów posiadających zdolność do zaciągania zobowiązań, a banki i pośrednicy będą musieli to uwzględniać w swoich strategiach biznesowych. Jednocześnie, jak podkreśla autor, może to sprzyjać rozwojowi działalności kredytowej poza nadzorem KNF i prowadzić do wzrostu ryzykownych pożyczek, nadmiernego zadłużenia konsumentów, co w konsekwencji może zagrozić sektorowi finansowemu.
Full Text
Bibliografia
2. Kochaniak K., Nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim, [w:] Szok regulacyjny a konkurencyjność i rozwój sektora bankowego, S. Kasiewicz, L. Kurkliński (red.), WIB, Warszawa 2012, s. 239.
3. Raport Biura Informacji Kredytowej, „Kredyt Trendy”, 2012, BIK, czerwiec , s. 3.
4. Raport o sytuacji banków w 2010 roku, KNF, Warszawa 2010.
5. Raport o sytuacji banków w 2011 roku, KNF, Warszawa 2011.
6. Rekomendacja Komitetu ds. Kredytu Konsumenckiego i Rady Prawa Bankowego dotycząca wybranych problemów interpretacyjnych w nowej ustawie o kredycie konsumenckim, ZBP, Warszawa 2011, s. 10.
7. Stępień Ł., Wpływ nowej ustawy o kredycie konsumenckim na politykę kredytową banków, PKPP Lewiatan, Warszawa 2010, s. 3.
8. Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r., Dz. U. nr 126, poz. 715.
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.