Abstrakt
Model Kosztu Standardowego to narzędzie służące do pomiaru obciążeń administracyjnych. Obejmuje wyłącznie koszty administracyjne wynikające z nałożonych przez państwo obowiązków informacyjnych. Cykliczne ich wyliczenia pozwalają uchwycić zmiany dotyczące wymogów biurokratycznych. Wprowadzenie MKS w Polsce jest związane z unijnym programem Lepsze Regulacje, realizowanym dwuetapowo przez Ministerstwo Gospodarki. W artykule zostały omówione mechanizm konstrukcji i wskazane wady. Jednak, jak autorzy podkreślają, pomimo niedoskonałości, MKS może stać się przydatnym narzędziem do ograniczenia biurokracji, co jest celem zasadniczym.
Full Text
Bibliografia
2. Hercules S., Huijts B., Smend J., The Future of the SCM, Workshop III, Prezentacja wygłoszona podczas spotkania DEBR w Łodzi, 15-17 czerwca 2011.
3. Poprawa otoczenia regulacyjnego w dziedzinie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w Unii Europejskiej, Komunikat Komisji Dla Rady i Parlamentu Europejskiego, COM(2005) 97. http://ec.europa.eu/governance/better_regulation/index_en.htm.
4. Przybylski A., Jak przedsiębiorcy postrzegają bariery administracyjne?, „Administracja Elektroniczna”, 2007/04.
5. Raport z realizacji działań Reformy Regulacji w 2010 roku, Lepsze Regulacje, Ministerstwo Gospodarki, Warszawa 2011, s. 13-14, 15.
6. Review of the Dutch Administration Burden Reduction Programme, World Bank Group, Washington D.C. 2007, s. 7.
7. Szpringer W., Regulacja konkurencji a konkurencja regulacyjna – ujęcie instytucjonalne, Wyd. Poltext, Warszawa 2010.
8. The International Standard Cost Model Manual, International SCM Network to reduce administrative burdens, 2005, s. 6.
9. Trnka D., Perception of regulation by its users, Prezentacja wygłoszona podczas spotkania DEBR w Łodzi, 15-17 czerwca 2011.
10. Weigel W., Standard Cost Model. A Critical Appraisal, 2008, s. 17-19. (http://ssrn.com/abstract=1295861).
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.