Abstrakt
Niestabilność gospodarki światowej powoduje trudności w wycenie instrumentów finansowych i przedsiębiorstw, problemy z ustalaniem wartości zabezpieczenia kredytów i pozyskiwaniem finansowania czyli zwiększa ryzyko. Przeprowadzone przez autora badania zmienności historycznej indeksów giełdowych WIG, NYSE, FTSE100, w oparciu o względne miary zmienności wskazują, że w ostatnich kilku latach nie wystąpiła zwiększona zmienność. Brak podwyższonej zmienności historycznej nie oznacza, że ryzyko również nie uległo zwiększeniu. To, że po 2008 r. nie nastąpił znacznie większy kryzys i zmienność, jest głównie zasługą interwencji państw na niespotykaną wcześniej skalę. Stare problemy jednak pozostały, a państwa są coraz bardziej zadłużone – konkluduje autor.
Full Text
Bibliografia
2. Bojańczyk M., Niestabilna gospodarka, upadek zaufania i co dalej, wizjonerzy i prepersi, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2013.
3. Bojańczyk M., Wycena i zarządzanie wartością przedsiębiorstwa w warunkach niestabilności rynku kapitałowego, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2011, s. 72.
4. Gajdka J., Walińska E., Zarządzanie finansowe: teoria i praktyka, Tom 2, FRR, Warszawa 2000, s.141.
5. Grzywacz J., Finansowe instrumenty pochodne, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2009, s. 13-14.
6. Hamulczuk M., Rembisz W., Rynkowe uwarunkowania ryzyka cenowego i dochodowego, [w:] Zarządzanie ryzykiem cenowym a możliwości stabilizowania dochodów producentów rolnych – aspekty poznawcze i aplikacyjne, Hamulczuk M., Stańko S., IERiGŻ-pib, Warszawa 2008.
7. Jajuga K., Nowe tendencje w zarządzaniu ryzykiem finansowym, „Rynek Terminowy”, 1999, nr 3/5,s. 63.
8. Jajuga K., Pojęcie ryzyka i zarządzanie ryzykiem, [w:] Zarządzanie ryzykiem, Jajuga K. (red.), PWN,Warszawa 2009.
9. Jajuga K., Wprowadzenie do inwestycji finansowych, KNF, Warszawa 2009.
10. Knight F.H., Risk, Uncertainty and Profit, Cosimo, New York 2006.
11. Kukliński A., Procesy tworzenia i procesy destrukcji porządku globalnego, „Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie”, 2008, nr 3.
12. Markowitz H., Portfolio selection, „Journal of Finance”, 1952, March, pp. 77-91.
13. Metody ekonometryczne i statystyczne w analizie rynku kapitałowego, Jajuga. K. (red.), Wydawnictwo AE we Wrocławiu, Wrocław 2000.
14. Pyka I., Rynek finansowy, Wydawnictwo AE w Katowicach, Katowice 2010, s. 29.
15. Ros S.A., Westerfield R.W., Jordan B.D., Finanse przedsiębiorstwa, Dom Wydawniczy ABC, Warszawa1999, s. 438.
16. Ślepaczuk R., Zakrzewski G., VIW 20 – koncepcja indeksu zmienności dla polskiego rynku akcyjnego, www.e-finance.com.
17. Thornhill W.T., Effective risk management for financial institutions, Administration Institute, Illinois 1989, p. 4.
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.