Rola przedsiębiorczości gmin w pozyskiwaniu kapitału chińskiego
Main Article Content
Abstrakt
Na globalnym rynku bezpośrednich inwestycji wiodącym dostawcą kapitału są Chiny. W Polsce chińskie inwestycje ciągle stanowią niewielki odsetek wszystkich BIZ. Celem artykułu jest pokazanie znaczenia przedsiębiorczości jednostek terytorialnych szczebla gminnego w procesie stymulowania jego napływu. Z przeprowadzonych badań wynika, że skuteczne są gminy, w których władze znają specyfikę przedsiębiorców chińskich i wiedzą, jak im przygotować ofertę inwestycyjną i obsługę administracyjną.
Downloads
Article Details
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Bibliografia
2. Krynicka H., Koncepcja nowego zarządzania w sektorze publicznym, Prace Instytutu Prawa i AdministracjiPSWZ w Sulechowie, www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/34636 [12.08.2012].
3. Ochojski A., Szczupak B., Zieliński T., Regionalne środowisko przedsiębiorczości. Problematyka badawcza,[w:] Przedsiębiorczy i konkurencyjny region w teorii i polityce rozwoju regionalnego, A. Klasik(red.), Warszawa 2005, s. 65.
4. Smętkowski M., Przedsiębiorstwo zagraniczne w otoczeniu lokalnym, „Studia Regionalne i Lokalne”,2000, nr 4(4), s. 99-100.
5. Statistical Bulletin of China’s Outward Foreign Direct Investment, 2010, http://english.mofcom.gov.cn/aarticle/statistic/foreigninvestment/201109/20110907742320.html [pobrano 08.09.2012].
6. World Investment Report 2011, UNCTAD 2011.
7. van Mierlo J.G.A., Public Entrepreneurship as Innovative Management Strategy in the Public Sector.A Public Choice-Approach, Maastricht Research School of Economics of Technology and Organizations,November 1996, pp. 3-6.
8. Zalewski A., Reformy sektora publicznego w duchu nowego zarządzania publicznego [w:] Nowe zarządzaniepubliczne w polskim samorządzie terytorialnym, A. Zalewski (red.), Oficyna WydawniczaSGH, Warszawa 2005, s. 66-77.
9. Artykuł oparty na wynikach badania będącego częścią pracy Rola przedsiębiorczości w migracji kapitałuinwestycyjnego, wykonanej przez autorki w ramach realizacji badania statutowego KNoP 2012 natemat Przedsiębiorczość z perspektywy nowej geografii ekonomicznej, pod kierunkiem prof. dr hab.Hanny Godlewskiej-Majkowskiej.