Abstrakt
Postępujące procesy globalizacji sprawiają, że również ryzyko bankructwa podlega globalizacji. Im silniejsze są powiązania zaatakowanego chorobą niewypłacalności przedsiębiorstwa z zagranicznymi partnerami, tym szybciej rozprzestrzenia się wirus bankructwa. W Polsce problematyka bankructw wciąż nie jest dostatecznie rozpoznana. Niedostatek wiedzy i informacji na ten temat cechuje prawie wszystkich zainteresowanych procesami upadłościowymi. To wskazuje na wagę badań teoretycznych i empirycznych dotyczących zagrożeń w działalności gospodarczej. Badania takie były prowadzone w KNOP SGH w latach 2004-2006 i ujawniły groźny niedorozwój instytucjonalnej infrastruktury upadłości, rozumianej jako całokształt rozwiązań i narzędzi makro- i mikroekonomicznych, ekonomiczno-finansowych, prawnych oraz organizacyjnych, kształtujących warunki funkcjonowania przedsiębiorstw. Badania upadłości przedsiębiorstw zostały obecnie w KNOP wznowione. W artykule przedstawione zostały wstępne wyniki analiz dotyczących ekonomicznych aspektów prawa upadłościowego. Badania bazowały między innymi na ankietach skierowanych do sędziów-komisarzy w sądach gospodarczych.
Bibliografia
2. Herman A., Szablewski A., Zarządzanie wartością firmy, Poltext, Warszawa 1999.
3. Kasiewicz S., Pawłowicz L., Zarządzanie wartością firmy w dobie kryzysu, CEDEWU, Warszawa 2003.
4. Kuciński K., Mączyńska E. (red.), Zagrożenie upadłością, Oficyna Wydawnicza SGH, 2005.
5. Koark A., Insolvent und trotzdem erfolgreich, Business Village, Göttingen 2003.
6. Lewis W.A., Wzrost i wahania cykliczne 1870–1913, Warszawa 1988.
7. Mączyńska E. (red.), Bankructwa przedsiębiorstw w Polsce, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2007.
8. Mączyńska E. (red.). Ekonomiczne aspekty upadłości przedsiębiorstw w Polsce, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2005.
9. Rytka E., Złe długi, „Gazeta Bankowa” nr 1 (1001), 2 stycznia 2008.
10. Tapscott D., Williams A., Wikinomia. O globalnej współpracy, która zmienia wszystko, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.
11. Thurow L.C., Przyszłość kapitalizmu, Wyd. Dolnośląskie, Wrocław 1999.
12. Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, 535 ze zm.).
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.