Abstrakt
Rozwój Azji Wschodniej następuje szybko przy zastosowaniu instrumentów zachodniej cywilizacji, na podłożu własnej kultury opartej przede wszystkim na konfucjonizmie. Zdaniem autora w tym regionie dokonywano implementacji rozmaitych europejskich rozwiązań cywilizacyjnych, natomiast nie przeszczepiano europejskiej kultury jako sfery wartości i wzorów. Na podstawie analizy historii, kultury europejskiej i azjatyckiej, autor konstruuje modele rozwoju − zachodni i azjatycki, za pomocą których porównuje te czynniki, które w ekonomicznych debatach są podawane jako źródła sukcesu gospodarek wschodnioazjatyckich.
Bibliografia
2. Fukuyama F., Wielki wstrząs, Politeja, Warszawa 2000.
3. Gawlikowski St., Problem „wartości azjatyckich”. Uwagi o koncepcjach Mahathira bin Mohamada; „Azja-Pacyfik”, nr 2/1999.
4. Kłodkowski P., Wojna światów? O iluzji wartości uniwersalnych, Znak, Kraków 2002.
5. Krugman P., Wracają problemy kryzysu gospodarczego, PWN, Warszawa 2001.
6. Mahbubani K., The New Asian Hemisphere, Perseus Books Group, New York 2008.
7. Weber M., Etyka gospodarcza religii światowych. Taoizm i konfucjanizm, Nomos, Warszawa 2000.
8. Wei-Ming Tu, A Confucian Perspective on the Rise of Industrial East Asia, [w:] Confucianism and the Modernization of China, Silke Krieger, Rolf Trautzettel (red.), Hase & Kochler, Maintz 1991.
9. Wei-Ming Tu, Wielość nowoczesności. Wstępna analiza implikacji procesu modernizacji Azji Wschodniej, [w:] Kultura ma znaczenie. Jak wartości wpływają na rozwój społeczeństw (red. nauk. L.E. Harrison, S. Huntington), Zysk i S-ka, Poznań-Kraków 2004.
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.