Refinansowanie bankowych aktywów hipotecznych
Main Article Content
Abstrakt
System finansowania nieruchomości w Polsce jest oparty prawie wyłącznie o banki uniwersalne i depozytowy model finansowania. Zasadniczą wadą refinansowania poprzez depozyty jest z reguły krótki okres lokat, co z kolei kreuje ryzyko utraty płynności banków. System refinansowania aktywów hipotecznych banków powinien być oparty o bardziej zdywersyfikowane źródła pozyskiwania środków z wtórnego rynku wierzytelności hipotecznych, i emisję dłużnych papierów wartościowych, w tym przede wszystkim listów zastawnych. Omawiając wady i zalety listów zastawnych oraz sekurytyzacji aktywów hipotecznych, autor zwraca uwagę na niezbędne zmiany w prawie, które należałoby w tym celu wprowadzić.
Downloads
Article Details
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Bibliografia
2. Główka G., Mieszkaniowy kredyt hipoteczny w Polsce, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa 2010, s. 110–111.
3. Hansen B., Kredytodawcy czy emitenci?, „Bank“, 1999, nr 11.
4. Krysiak Z., Deficyt długoterminowych źródeł finansowania kredytów hipotecznych jako determinanta negatywnych scenariuszy kryzysowych, „Finansowanie Nieruchomości“, 2010, nr 3.
5. Lea M., Global Models For Funding Housing: What Is The Best Model For Poland, U.S. Agency for International Development, The Urban Institute, II 2000.
6. Przybylska-Kapuścińska W., Zarządzanie ryzykiem i płynnością banku komercyjnego, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań 2003, s. 165.
7. Raczko A., Bankowość hipoteczna, „Bank i Kredyt“, 2001, nr 7.
8. Raport o stabilności systemu finansowego, NBP, Warszawa 2010.
9. Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2010 r., NBP, Warszawa 2011, s. 103.
10. Wypowiedź Prezesa Związku Banków Polskich K. Pietraszkiewicza, „Dziennik Gazeta Prawna“, 2011, 13 grudnia.