Abstrakt
Artykuł jest dyskusją o historii zarządzania jako nauki. Inspiracją stała się publikacja W. Kiechela, Sto lat zarządzania („Harvard Business Polska”, marzec 2013), w której została podjęta próba ukazania wszystkich istotnych koncepcji zarządzania w tym okresie. Omawiając wybory Kiechela, autor przypomina inne teorie i koncepcje, które jego zdaniem miały również ważne znaczenie dla rozwoju nauki o zarządzaniu w różnych okresach rozwoju gospodarczego.
Full Text
Bibliografia
2. Drucker P.F., Zarządzanie w XXI wieku, Muza SA, Warszawa 2000, s. 8-9.
3. Kiechel W., Sto lat zarządzania, „Harvard Business Polska”, marzec 2013.
4. Kostera M., Śliwa M., Nowe tendencje w badaniach międzykulturowych i badaniach kultury, [w:] Zarządzanie międzykulturowe, Glinka B., Jelonek W. (red.), Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2010, s. 279.
5. Kotter J., Co właściwie robią przywódcy?, „Harvard Business Review Polska”, czerwiec 2005.
6. Koźmiński A.K., Koniec świata menedżerów, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.
7. Mintzberg H., Zarządzanie, Wolters Kluwer Business, Warszawa 2012, s. 26, 238.
8. Piotrowski W., Organizacje i zarządzanie – kierunki, koncepcje, punkty widzenia, [w:] Zarządzanie, teoria i praktyka, Koźmiński A.K., Piotrowski W. (red.), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001, s. 713-736.
9. Senge P., Reflection on „The Leaders New Work: Building Learning Organizations” [in:] Classic and Contemporary Work, Morey D., Maybury M., Rhuraisingham B. (eds.), Massachusetts Institute of Technology, Cambridge Ma. 2002, pp. 19-52.
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.