Rola leasingu w promowaniu samochodów elektrycznych
Main Article Content
Abstrakt
Popularność leasingu w Polsce przekłada się na wzrost wszystkich segmentów tego rynku. Różna jest jednak dynamika poszczególnych segmentów i ich struktura. Szczególnie szybko rośnie udział segmentu pojazdów lekkich i właśnie rynek motoryzacyjny posiada tu największe znaczenie. Coraz ważniejszą rolę odgrywają projekty inwestycyjne związane z ochroną środowiska i dlatego firmy leasingowe oferują finansowanie firmom, zwłaszcza z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie urządzeń i materiałów energooszczędnych. Projekty te mają pozytywny wpływ na polską gospodarkę i zwiększają konkurencyjność przedsiębiorstw, jak i zmniejszają dwutlenek węgla w naszym kraju. W opracowaniu sformułowano następującą hipotezę: że leasing ma istotny wpływ na wzrost użytkowania samochodów elektrycznych oraz jest najpopularniejszą formą korzystania z tych pojazdów. Po przeprowadzeniu analizy stwierdzono, że postawiona hipoteza została potwierdzona. Leasing zajmuje obecnie w Polsce niekwestionowaną, wysoką pozycję w finansowaniu działalności przedsiębiorstw.
Downloads
Article Details
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Bibliografia
com.pl/finanse/leasing-samochodow-elektrycznych-czy-to-sie-oplaca/61vfr6p, dostęp 27.05.21.
2. Grzywacz J.(2020), Leasing, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa.
3. Informacja prasowa ZBL i PZPM (27.05.21), Leasing napędza elektromobilność – kiedy zobaczymy
milion „elektryków” na polskich drogach, Związek Polskiego Leasingu i Polski Związek Przemysłu
Motoryzacyjnego.
4. Parlament Europejski (2019), Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/631 z dnia
17 kwietnia 2019 r. określające normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dla nowych
lekkich pojazdów użytkowych oraz uchylające rozporządzenia (WE) nr 443/2009 i (UE) nr 510/2011.
5. Polish EV Outlook 2020 (2020), Kompleksowa analiza rynku elektromobilności w Polsce, Polskie
Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
6. Prnews (2021), Eko Leasing PolSEFF w Banku BGŻ BNP Paribas, https://prnews.pl/eko-leasing-polseffw- banku-bgz-bnp-paribas-8363, dostęp 27.05.21.
7. PSPA (2021), ELAB Miasto Czystego Transportu. Największy projekt badawczy komercyjnego wykorzystania pojazdów elektrycznych w Polsce i w regionie CEE, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
8. Raport KPMG (2019), Global Automotive Executive Survey 2019, https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/pl/pdf/pl-raport-kpmg-internationali-global-automotive-executive-survey-2019.pdf, dostęp 27.05.21.
9. Raport PZPM i ACEA (2020), W kierunku zeroemisyjnej mobilności. Czynniki determinujące rozwój napędów alternatywnych w samochodach osobowych i dostawczych w Unii Europejskiej, Raport Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i ACEA.
10. Raport Santander (2018), Zielone inwestycje, Raport odpowiedzialnego biznesu 2018, https://raport.santander.pl/przyjazny/przyjazny-dla-srodowiska/zielone-inwestycje/, dostęp 27.05.21.
11. Santander Leasing (2021), Czy eko-leasing podbije polski rynek aut elektrycznych?, https://santanderleasing.pl/ biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/czy-eko-leasing-podbije-polski-rynek-aut-elektrycznych.html, dostęp 27.05.21.
12. Ustawa (2016), Ustawa z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz.U. 2016 poz. 831).