Polityka Open Access
Kwartalnik Nauk o Przedsiębiorstwie zapewnia dostęp do treści artykułów w trybie otwartego dostępu (Open Access) na zasadach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0). Autorzy zachowują prawa autorskie i prawa do publikacji bez ograniczeń.
Czasopismo zachęca autorów do zamieszczania swoich artykułów na prywatnych stronach internetowych oraz w repozytoriach instytucjonalnych. Dotyczy to zarówno wersji przed opublikowaniem, jak i wersji po publikacji. W przypadku udostępniania wersji przed opublikowaniem należy wyraźnie zaznaczyć w treści udostępnianego artykułu, że jest to wersja przed publikacją. Autorzy udostępniając swoje artykuły są zobowiązani do zamieszczenia szczegółowych informacji bibliograficznych.
Zalecane jest skorzystanie z dowolnej z następujących akademickich sieci społecznościowych: ResearchGate, Academia.edu i SSRN. Zalecamy również korzystanie z repozytoriów instytucjonalnych, takich jak np. Cyfrowe Otwarte Repozytorium Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Repozytorium Centrum Otwartej Nauki, Social Science Open Access Repository,
Autorzy są zobowiązani do przedstawienia oświadczeń o dostępności danych badawczych o ile dane artykuły oparte są na zbiorach danych. Czasopismo wymaga od autorów podania informacji o możliwościach dostępu czytelników do wykorzystanych danych badawczych.
Rekomendujemy autorom samodzielne udostępnianie danych badawczych związanych z publikowanymi w czasopiśmie artykułami, przy uwzględnieniu wymagań nakładanych m.in. przez wydawców naukowych, w umowach grantowych, pracodawców oraz w kodeksach etyki pracy naukowej.
Autorzy mogą udostępnić materiały dodatkowe online, osobno przed przesłaniem maszynopisu artykułu do czasopisma. Mogą także – wszelkie dodatkowe dane i/lub prezentacje graficzne – zdeponować jako pliki dodatkowe w otwartych repozytoriach, takich jak np. Zenodo, FigShare, RepOD lub Archiwum Danych Społecznych.
Lista repozytoriów danych jest dostępna w katalogu Open Access Directory.
W maszynopisie należy podać odpowiednie informacje o przechowywanych danych badawczych lub materiałach uzupełniających. Przykładowo:
„Dodatkowe dane [wygenerowane/analizowane] na potrzeby tego [artykułu/badania] można znaleźć w [nazwa repozytorium]: [link]. [DOI lub inny identyfikator]”.
ORCID to niezależna organizacja non-profit, która przydziela stały identyfikator - ORCID ID. Ma on za zadanie odróżniać Cię unikalnie spośród innych badaczy i zbierać Twoje publikacje i wyniki badań w jednym miejscu. ORCID jest zintegrowany z wieloma platformami wydawniczymi, instytucjami, usługami badawczymi na całym świecie, także z tym czasopismem. Dowiedz się więcej na orcid.org.
Jak i dlaczego używamy ORCID ID?
Niniejsze czasopismo zbiera numery ORCID. ORCID to niezależna organizacja non-profit, która przydziela stały identyfikator - ORCID ID. Ma on za zadanie odróżniać danego autora spośród innych badaczy i zbierać
Kiedy klikniesz przycisk "Autoryzuj" w wyskakującym oknie, zostaniesz zapytany o zgodę na użycie Twojego ORCID ID poprzez: rejestrację numeru ORCID ID lub jeśli już go posiadasz, zalogowanie się do swojego konta, dając nam zezwolenie na pobranie Twojego ORCID ID. Robimy to w celu uzyskania pełnej zgodności Twoich prac ze stanem faktycznym.
Powiadamianie o używaniu autoryzowanego ID na Twoim koncie jest zaznaczone przez wyświetlanie ikony przy Twoim profilu użytkownika oraz na stronie artykułu.