Różnorodność ze względu na płeć w miejscu pracy
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Abstrakt
Różnorodność ze względu na płeć jest faktem w zatrudnieniu, ale równe traktowanie kobiet i mężczyzn nie we wszystkich firmach jest normą. Mechanizmy kontroli i monitorowania sytuacji w miejscu pracy przez organa państwowe, np. inspekcję pracy, urząd ds. równości czy ministerstwo pracy, nie są skuteczne. Nie udało się jak dotychczas wyeliminować dyskryminacji w dostępie do zatrudnienia i w miejscu pracy - częste są przypadki zadawania kandydatkom do pracy pytań o stan rodzinny, w tym liczbę posiadanych dzieci, ich wiek i o to, kto się będzie dziećmi zajmował, gdy kobieta będzie w pracy. Kobietom jest więc trudniej znaleźć pierwszą pracę, jak również jest im trudniej wyjść z bezrobocia. Nazbyt częste są przypadki molestowania seksualnego w miejscu pracy, a pracodawcy zbyt małą wagę przywiązują do przeciwdziałania temu niekorzystnemu zjawisku - brakuje wewnętrznych szkoleń i procedur postępowania, gdy do przypadków molestowania seksualnego dochodzi. Pracujące kobiety rzadziej uczestniczą w szkoleniach i rzadziej niż mężczyźni awansują, istnieje tendencja do segregacji zawodowej oraz płacenia kobietom mniej nawet za pracę tę samej wartości. Wciąż dużo do zrobienia jest w zakresie rozwiązań sprzyjających łączeniu obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. Zarówno działania rządu w ramach polityki społecznej w tym obszarze są niewystarczające, jak i działania pracodawców. Pracodawcy preferują męskich kandydatów do pracy, uważając ich za bardziej dyspozycyjnych, bo nie obciążonych obowiązkami rodzinnymi. Środowisko pracy ignoruje fakt, że większość pracowników ma rodziny i dzieci. Polscy pracodawcy rzadko zdają sobie sprawę, że różnorodność przekłada się na wyższe wyniki finansowe. Można zatem zgodzić się z tym, że "Kobiety są zasobem w największym stopniu pomijanym i niedocenianym w biznesie, zarówno jako konsumentki, jak i jako pracownicy (...) Jest to największa słabość modelu biznesowego, który został zaprojektowany w świecie zdominowanym przez mężczyzn" (...)Potrzebna jest rewolucja w myśleniu.(abstrakt autora)
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Autor zgadza się na dalsze udostępnianie pracy wg wymagań licencji CC-BY-NC
Bibliografia
2. Aktywność ekonomiczna ludności Polski, III kwartał 2008. W: Informacje i Opracowania Statystyczne, GUS, Warszawa 2008.
3. C.I. Williams, The glass escalator. Hidden advantages for men in the female professions, "Social Problems" 1992, No 39; Rozmowa z prof. Małgorzatą Fuszarą pt. Rodzynki w świecie kobiet, "Wysokie obcasy" 2.07.2005.
4. M. Fuszara, Równe traktowanie procesie rekrutacji, w: Gender Index. Monitorowanie równości kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, red. E. Lisowska, EQUAL, UNDP, Warszawa 2007, s. 47-49.
5. Firma równych szans 2007 II edycja konkursu. Raport z badań, EQUAL, PKPP Lewiatan, Warszawa 2008, s. 15.
6. H. Domański, Zadowolony niewolnik? Studium o nierównościach między mężczyznami i kobietami w Polsce, IFiS PAN, Warszawa 2002, s. 37 i 39.
7. Report on Equality between Women and Men 2008, European Commission, DG Employment, scoial Affairs and Equal Opportunities, Luxemburg, January 2008, s. 29.
8. Z. Jacukowicz, Zróżnicowanie płac w Polsce, w krajach Unii Europejskiej i w USA, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych, Warszawa 2000, s. 83.
9. B. Cichomski, Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w latach 1996- 2002, w: Krajowy system monitorowania równego traktowania kobiet i mężczyzn. Raporty eksperckie, tom 1, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2006.
10. Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2006, GUS, Warszawa 2007.
11. Gender Index. Monitorowanie równości kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, red. E. Lisowska, EQUAL, UNDP, Warszawa 2007.
12. Firma równych szans 2007 II edycja konkursu. Raport z badań, EQUAL, PKPP Lewiatan, Warszawa 2008.