Treść głównego artykułu

Abstrakt

Niniejszy artykuł wykorzystuje ramy teoretyczne Maxa Webera do badania procesów europeizacji polityk publicznych. Skupia się na polityce zatrudnienia, by analizować "powinowactwa z wyboru" między Europejską Strategią Zatrudnienia zainicjowaną w 1997 r. a późniejszymi reformami krajowymi reorganizującymi i wzmacniającymi monitorowanie, sankcjonowanie i nadzór bezrobotnych. W tym ujęciu, europeizacja jest rozumiana raczej jako wzajemne wzmacnianie się polityki europejskiej i reform krajowych niż relacja oparta na jednostronnym, odgórnym oddziaływaniu.

Słowa kluczowe

europeizacja aktywne państwo społeczne kontrola bezrobocie europejska strategia zatrudnienia Francja porównania międzynarodowe powinowactwa z wyboru ujęcie Weberowskie Europeanization active social state control unemployment European Employment Strategy France international comparison elective affinities Weberian approach

Szczegóły artykułu

Jak cytować
Dubois, V. (2020) „Kiedy powinowactwa z wyboru sprzyjają europeizacji. Jak wzajemnie wzmacniają się unijny model aktywnego państwa dobrobytu i krajowe polityki kontrolowania bezrobotnych w latach 1997-2005”, Studia z Polityki Publicznej, 7(2(26), s. 9–32. doi: 10.33119/KSzPP/2020.2.1.

Referencje

Read More