Treść głównego artykułu

Abstrakt

Dyskurs polityczny w Polsce w ostatnich latach przed upadkiem komunizmu w 1989 r. Opierał się na silnej opozycji między władzą a resztą społeczeństwa. Nawet wtedy poparcie dla opozycji nie było jednogłośne, a było jeszcze mniej w poprzednich latach. Większość Polaków uważała system komunistyczny za wymuszony, egzogenny, opresyjny, nieakceptowalny i wspierany przez radzieckie zagrożenie. Jednak indywidualne reakcje były zróżnicowane: w komunizmie były różne drogi. Autorzy artykułu omawiają, w jaki sposób te ścieżki przyczyniły się do odmiennych wspomnień z tego okresu. Skupiają się na zbiorowej pamięci partii politycznych i polityków, w szczególności na kontrowersyjnej kwestii współpracy z reżimem komunistycznym i praw do statusu weterana wśród byłych członków opozycji. Jest to opowieść o dwóch rodzajach pamięci: jednej podkreślającej pojednanie, a drugiej przepychającej rozróżnienie między byłymi przedstawicielami reżimu a członkami demokratycznej opozycji.

Słowa kluczowe

polityka pamięci Trzecia Rzeczpospolita Solidarność post-komunizm politics of memory the Third Polish Republic Solidarity Post-Communism

Szczegóły artykułu

Jak cytować
Łazor, J. . i Morawski, W. . (2016) „Pamięć o komunistycznej Polsce w III Rzeczypospolitej. Wstępna systematyzacja”, Studia z Polityki Publicznej, 3(4(12), s. 37–53. doi: 10.33119/KSzPP.2016.4.2.

Referencje

Read More