Abstrakt
Artykuł zawiera analizę wysokości i udziału nakładów na działalność badawczo-rozwojową w PKB w wybranych krajach, oraz ich klasyfikację ze względu na nakłady w działalność badawczo-rozwojową. Z badań wynika, że Polska zajmuje dość odległą pozycję w zakresie udziału działalności badawczo-rozwojowej w PKB. Polski sektor przedsiębiorców też nie bardzo włącza się do finansowania prac badawczo-rozwojowych. Zdaniem autorki, niski poziom innowacyjności polskich przedsiębiorstw jest spowodowany ich sytuacją finansową. Dużą wsparcie w obszarze B+R mogą stanowić fundusze unijne.
Full Text
Bibliografia
2. Ciborowski R., Uwarunkowania konwergencji technologicznej Polski, [w:] Gospodarka Polski po 15 latach transformacji, Z. Dach, A. Pollok (red.), PTE, Kraków 2005.
3. Dobosz M., Wspomagana komputerowo statystyczna analiza wyników badań, EXIT, Warszawa 2001.
4. Drucker P.F., Myśli przewodnie Druckera, Wydawnictwo MT Biznes, Warszawa 2001.
5. EUROPA 2020. Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu, Komisja Europejska, Bruksela.
6. Górak M., Współpraca przedsiębiorstw ze sferą B+R – bariery i ryzyko, identyfikacja partnerów, z którymi przedsiębiorstwo może nawiązać współpracę, PARP, Warszawa 2007, źródło elektroniczne (06.12.2010): ksu.parp.gov.pl/res/pl/pk/pakiety_informacyjne/01/01_14.doc.
7. Matusiak K.B., Guliński J., System transferu technologii i komercjalizacji wiedzy w Polsce. Siły motoryczne i bariery, PARP, Warszawa 2010.
8. Nauka i technika w 2007 roku, GUS, Warszawa 2009.
9. Niedzielski P., Markiewicz J., Rychlik T., Innowacyjność w działalności przedsiębiorstw. Kompendium wiedzy, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2007.
10. Orłowski K., Zastosowanie pakietu Statistica w analizie wyników badań społecznych, WSPiA, Poznań 2001.
11. Piekut M., Innowacje w polskiej działalności gospodarczej, „Wiadomości Statystyczne”, 2010, nr 11.
12. Piekut M., Innowacyjna przedsiębiorczość szansą rozwoju sektora MŚP, „Ekonomika i Organizacja Gospodarki Żywnościowej”, Zeszyty Naukowe SGGW, Warszawa 2010.
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.