Treść głównego artykułu
Abstrakt
Autor analizuje proces projektowania i wdrażania podatku bankowego wprowadzonego 1 lutego 2016r., zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i prawnego. Przedstawia jego genezę i główne rozwiązania. Wskazuje na ryzyko związane z ich implementacją, w tym na zdolność do egzekucji podatku. Prezentuje także proces kształtowania się koncepcji opodatkowania sektora bankowego w Polsce w ostatnich latach. Porównuje rozwiązania konstrukcyjne podatku zastosowane w poszczególnych państwach. Pozwala to dostrzec różnice i podobieństwa między narodowymi rozwiązaniami, w tym polskimi. Analizuje również skutki, jakie może wywołać wprowadzenie podatku bankowego w Polsce. Stawia tezę, która głosi, że ma on istotne wady konstrukcyjne, mogące sprzyjać unikaniu opodatkowania. Przedstawia alternatywne koncepcje, które pozwoliłyby ominąć tak zwane niezamierzone konsekwencje funkcjonowania wadliwych przepisów. Autor analizuje podatek bankowy również przez pryzmat zjawiska unikania opodatkowania.
Słowa kluczowe
Szczegóły artykułu
Czasopismo „Studia z Polityki Publicznej/Public Policy Studies” zapewnia dostęp do treści artykułów w trybie otwartego dostępu (Open Access) na zasadach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe (CC BY 4.0).
Więcej informacji: Polityka Open Access czasopisma "Studia z Polityki Publicznej/Public Policy Studies"
Referencje
- Banking Union – State of Play of Implementation, Rada Unii Europejskiej, 2016.
- Chądzyński M., Podatek bankowy. Pierwsze starcie, „Dziennik Gazeta Prawna”, nr 38, 25.02. 2016.
- Dzwonkowski H., Opinia prawna w sprawie projektu ustawy o opodatkowaniu niektórych instytucji finansowych (druk sejmowy nr 4250), Warszawa, 6.07.2011.
- Opinia Europejskiego Banku Centralnego z dnia 12 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych (CON/2016/1).
- Opodatkowanie aktywów sektora finansowego, Raport Instytutu Sobieskiego, 2015.
- Pawłowicz L., Stanowisko Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wobec opodatkowania banków w Polsce, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Gdańsk 2015Prawo podatkowe, red. H. Dzwonkowski, C. H. Beck, Warszawa 2010.
- Rentowność sektora bankowego w Polsce, Kongres Bankowości Detalicznej, listopad 2015.
Referencje
Banking Union – State of Play of Implementation, Rada Unii Europejskiej, 2016.
Chądzyński M., Podatek bankowy. Pierwsze starcie, „Dziennik Gazeta Prawna”, nr 38, 25.02. 2016.
Dzwonkowski H., Opinia prawna w sprawie projektu ustawy o opodatkowaniu niektórych instytucji finansowych (druk sejmowy nr 4250), Warszawa, 6.07.2011.
Opinia Europejskiego Banku Centralnego z dnia 12 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych (CON/2016/1).
Opodatkowanie aktywów sektora finansowego, Raport Instytutu Sobieskiego, 2015.
Pawłowicz L., Stanowisko Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wobec opodatkowania banków w Polsce, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Gdańsk 2015Prawo podatkowe, red. H. Dzwonkowski, C. H. Beck, Warszawa 2010.
Rentowność sektora bankowego w Polsce, Kongres Bankowości Detalicznej, listopad 2015.