Projekty badawczo-rozwojowe: charakterystyka i znaczenie

Autor

  • Jerzy Kisielnicki Uniwersytet Warszawski

Słowa kluczowe:

projekt,, projekt badawczo-rozwojowy, zarządzanie projektami, kaskada informacji i wiedzy

Abstrakt

W artykule przedstawiono znaczenie i złożoność projektów badawczo-rozwojowych. Uzasadniono stanowisko, że realizacja projektów badawczo-rozwojowych w Polsce jest konieczna z punktu widzenia prowadzenia polityki innowacyjności. Na przykładach dowiedziono, że większość projektów wymaga, w fazie analizy, realizacji projektów badawczych. Wynika to z faktu, że w tej fazie trzeba odpowiedzieć na pytanie o zasadność realizacji danego przedsięwzięcia. Odpowiedź na nie wymaga przeprowadzenia prac badawczych. Zamieszczone rozważania zostały oparte na: badaniach własnych, wywiadach z kierownikami i realizatorami różnego typu projektów oraz na literaturze. Projekty badawczo-rozwojowe są formułowane w sytuacjach dużego ryzyka i nie zawsze jednoznacznie określonego celu. Podkreślono, że współczesne podejście do projektów badawczo-rozwojowych jest związane z całością działalności organizacji i realizowanymi w niej procesami. Zarządzanie projektami wymaga znajomości wiedzy interdyscyplinarnej i umiejętności pracy zespołów o różnych kwalifikacjach zawodowych. Wskazano również na znaczenie procesów kaskadowania informacji i wiedzy. W końcowej części zarysowano propozycje kierunków badań nad zarządzaniem tego rodzaju projektami.

Downloads

Download data is not yet available.

Bibliografia

1. Brandeau G., Hill L.A., Lineback K., Truelove E., Collective Genius: The Art and Practice of Leading Innovation, „Harvard Business Review Press” 2014, June 10th.
2. Codd E.F., A Relational Model of Data for Large Shared Data Banks, IBM Research Laboratory, „Communication of ACM” 1970, San Jose, California.
3. Deloitte, Polska – Badania i rozwój w przedsiębiorstwach 2016, https://www2.deloitte.com/content/dam/Deloitte/pl/Documents/Reports/pl_RD-2016-Poland-PL.pdf
4. https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/panele-ncn
5. https://www.nsf.gov/
6. http://www.stat.gov.pl/gus/definicje_PLK_HTML.htm
7. Kaplan В., Kaiser R., Wszechstronny lider, Wolters Kluwer Business, Warszawa 2010.
8. Karasakal E., Aker P., Multicriteria Sorting Approach Based on Data Envelopment Analysis for R&D Project Selection Problem, „Omega-Elsevier” 2017, vol. 73.
9. Kisielnicki J., Optymalizacja organizacji i zarządzania w policji – konkluzje prac zespołu badawczego Uczelni Łazarskiego, w: Modernizacja policji, red. nauk. G. Rydlewski, Konsorcjum naukowo-przemysłowe Securus, Dom Wydawniczy ELIPSA, Warszawa 2013.
10. Kisielnicki J., Zarządzanie a informatyka, Placet, Warszawa 2013.
11. Kisielnicki J., Zarządzanie projektami badawczo-rozwojowymi, wyd. II, Nieoczywista, Warszawa 2017.
12. Nowoczesne zarządzanie projektami, red. M. Trocki, PWE, Warszawa 2012.
13. Pawlak M., Zarządzanie projektami, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017.
14. Raport Polskiej Rady Biznesu i DELab UW (2017), Przedsiębiorczość akademicka, czyli ile nauki jest w biznesie, http://www.delab.uw.edu.pl/wp-content/ uploads/2017/05/przedsiebiorczosc-akademicka-czyli-ile-nauki-w-biznesie.pdf
15. Seog S.H., Informational Cascade in the Insurance Market, „The Journal of Risk and Insurance” 2008, vol. 75, nr 1.
16. Świątek W., Rola lidera w innowacyjnej organizacji, „Zarządzanie Zasobami Ludzkimi” 2016, no. 1(108).
17. Trocki M., Organizacja projektowa, Bizarre, Warszawa 2009.
18. Wysocki R., McGary R., Efektywne zarządzanie projektami, Hellion, Katowice 2016.

Pobrania

Opublikowane

2023-05-04

Jak cytować

Kisielnicki, J. . (2023). Projekty badawczo-rozwojowe: charakterystyka i znaczenie. Studia I Prace Kolegium Zarządzania I Finansów , (159), 25–43. Pobrano z https://econjournals.sgh.waw.pl/SiP/article/view/3207

Numer

Dział

Dział główny