Abstrakt
Głównym zagrożeniem dla rozwoju gospodarczego Polski jest niebezpieczeństwo nałożenia się dwóch procesów – spadku przyrostu ludności w wieku produkcyjnym oraz odpływu młodych, zdolnych i wykształconych osób do krajów bogatszych. Dlatego też, najważniejszym celem polityki gospodarczej powinno być szybkie odrobienie dystansu do średniego poziomu UE. Utrudnić to może obecny stan finansów państwa, z powodu wysokiego poziomu zadłużenia. Ponadto, pojawiają się też inne czynniki, które w określonych warunkach mogą doprowadzić do skumulowanego, negatywnego efektu, który z kolei zagrozi stabilności finansowej budżetu. Jednocześnie stopniowo wygasają dotychczasowe podstawy kon kurencyjności gospodarki, co wymaga przejścia do konkurencji o charakterze jakościowym. Zdaniem autora, szansą dla uniknięcia zagrożenia jest dużo szersze wykorzystanie rynku globalnego. Proponuje innowację publiczną w postaci tzw. inkubatorów inteligentnych firm.
Full Text
Bibliografia
Fung V.K., Wind Y. [2008], Konkurowanie w płaskim świecie, Warszawa, Wydawnictwo Akademii Leona Koźmińskiego.
Gajewski G. [2018], rozmowa G. Sroczyńskiego, „Gazeta Wyborcza”, nr 15/04.
Hausner J. [2016], rozmowa C. Michalskiego, „Newsweek”, nr 04/04.
Orłowski W.M. [2016], Trzecia faza rozwoju, „Polityka”, nr 4.
Osiatyński J. [2017], rozmowa J. Solskiej, „Polityka”, nr 25.
Palley T.I. [2012], From Financial Crisis to Stagnation, Cambridge University.
Plan [2016], Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, Ministerstwo Rozwoju, Warszawa.
Strzelecki Z. [2012], Główne zagrożenia dla Polski, koreferat dla Komitetu Prognoza Polski Plus, Warszawa.
Szymański W. [2011], Niepewność i niestabilność gospodarcza, Warszawa, Difin.
Szymański W. [2015], Świat i Polska wobec wyzwań, Warszawa, Difin.
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.