Abstrakt
Z punktu widzenia rynku kapitałowego ważna jest nie tyle rzeczywista sytuacja gospodarcza kraju w sferze realnej, co sytuacja finansowa i jej stabilność. Polska od lat cierpi na strukturalny deficyt finansów publicznych. Wiąże się on z faktem, że nawet wysoki wzrost gospodarczy nie likwiduje deficytu finansów publicznych. W artykule zostały omówione krótko- i długookresowe zagrożenia dla polskich finansów, w tym związanych z planowanymi przez rząd wydatkami socjalnymi. Zdaniem autora, sytuacja gospodarcza i finansowa kraju przemawia za aktywnym dążeniem do przystąpienia do strefy euro. W tej sytuacji czynniki ekonomiczne, prawne i polityczne, które blokują takie starania, można zasadnie uznać za jedne z najważniejszych krótko- i długookresowych zagrożeń finansowych polskiej gospodarki
Full Text
Bibliografia
2. Kalecki M. [1980], Dzieła, Tom 2, Kapitalizm. Dynamika Gospodarcza, Warszawa, PWN.
3. Minsky H.P. [2008], Stabilizing an Unstable Economy, New York, McGraw-Hill (pierwsze wydanie1986).
4. Ministerstwo Gospodarki [2015], Polska 2015 Raport o stanie gospodarki, Ministerstwo Gospodarki,Warszawa.
5. Ministerstwo Rozwoju [2016], Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, Ministerstwo Rozwoju,Warszawa.
6. Orłowski W.M. [2016], Trzecia faza?, „Polityka”, nr 4.
7. Rachtan P. [2015], Euro – czekać, czy nie czekać, „Życie Gospodarcze”, nr 3-4.
8. Roubini N., Mihm S. [2011], Ekonomia kryzysu, Warszawa, Oficyna Wolter Kluwer Polska.
9. Stawiński W. [2015], Czy banki centralne emitują pieniądz?, Warszawa, Biuletyn PTE, nr 3.
10. Szymański W. [2015], Świat i Polska wobec wyzwań, Warszawa, Difin.
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.