Repartycyjny i kapitałowy system emerytalny. Synergia czy antagonizm?
Main Article Content
Abstrakt
Zmiany polegające na przeniesieniu części aktywów ulokowanych w instrumentach dłużnych Skarbu Państwa z OFE do FUS stały się pretekstem do ponownego otwarcia dyskusji o zaletach i wadach modelu kapitałowego i repartycyjnego. Artykuł zawiera analizę polskiej reformy od 1999 r., i jej wpływu na finanse publiczne oraz wskazuje przyczyny, które doprowadziły w ostatnich 2-3 latach do nadmiernego obciążenia budżetu państwa. Analiza została przeprowadzona z uwzględnieniem obecnej i przyszłej sytuacji demograficznej w Polsce, oczekiwanego wzrostu PKB oraz koniunktury na rynkach kapitałowych. Porządek społeczny, stabilność polityczna i poziom konsumpcji w przyszłości w dużej mierze zależeć będą od popularności dobrowolnych systemów oszczędzania na emeryturę, stwierdzają autorzy. Jednak niska popularność IKE, czy też IKZE pokazuje, że upowszechnienie długoterminowego oszczędzania jest wyzwaniem, które należy podjąć jak najszybciej. Tylko ten system ma być podporządkowany interesom obecnych i przyszłych emerytów, a nie ich życiowe sprawy oczekiwaniom rynków finansowych – konkludują autorzy.
Downloads
Article Details
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Bibliografia
2. Feldstein M., Transition to Fully Funded Pension System: Five Economic Issues, NBER Working Paper 6149, Cambridge 1997.
3. Kołodko G.W., Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości, Prószyński i S-ka, Warszawa 2013.
4. Kołodko G.W., Strategia dla Polski 2013-2025, „Rzeczpospolita”, 30 stycznia 2013, s. B 8.
5. Kołodko G.W., Tomkiewicz J., (red.), 20 lat transformacji. Osiągnięcia, problemy, perspektywy, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2009.
6. Kuzińska H., Ubezpieczenie społeczne z perspektywy państwa oraz emerytów i rencistów, „Master of Business Administration”, 2011, Nr 5, s. 25-38.
7. Looking to 2060: A Global Vision of Long-Term Growth, Economics Department Policy Notes, No15, November, OECD, Paris 2012.
8. Oręziak L., Otwarte Fundusze Emerytalne – zagrożenie dla finansów publicznych i emerytur w Polsce,referat na IX Kongres Ekonomistów Polskich, PTE, Warszawa 2013.
9. Postuła M., W tyglu naszych finansów. Transformacja i reformy finansów publicznych w Polsce w dwudziestoleciu1989-2008, Wydawnictwo WSPiZ, Warszawa 2007.
10. Sinn H.W., Why a Funded Pension System is Useful and Why It Is Not Useful, NBER Working Paper7592, Cambridge 2000.
11. World Bank, Averting the Old Age Crisis. Policies to Protect the Old and Promote Growth, WorldBank Policy Research Report, Oxford University Press 1994.