Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów

W Kolegium Zarządzania i Finansów już od 1993 roku ukazują się cyklicznie zeszyty naukowe „Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów". Zeszyty naukowe mają charakter interdyscyplinarny. Są zbiorem publikacji zarówno pracowników naukowo-dydaktycznych Kolegium, jak i pracowników ośrodków naukowych współpracujących z Kolegium. Prezentowane w zeszytach materiały są efektem prac prowadzonych w ramach badań statutowych, własnych oraz przygotowywanych rozpraw naukowych na stopień doktora i doktora habilitowanego.Wszystkie przedstawiane artykuły zamieszczone otrzymały pozytywne recenzje.

Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów indeksowane są m.in. w następujących bazach:

Studia i Prace KZiF stosuje zasady etyki zgodne z wytycznymiCOPE (Committee on Publication Ethics).

W 2023 r. „Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów” zostały sklasyfikowane w rankingu Google Scholar Metrics na 17. miejscu wśród najczęściej cytowanych polskojęzycznych czasopism naukowych (wartość indeksu Hirscha za lata 2018-2022 wynosiła 9, a mediana liczby cytowań – 13).

Zeszyty Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów znajdują się w wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych z liczbą punktów 40.

ISSN: 1234-8872

e-ISSN: 2657-5620

Numery Archiwalne 1995-2017

Aktualny numer

Nr 198 (2024): Studia i Prace
					Pokaż  Nr 198 (2024): Studia i Prace

Od Rady Naukowej
Z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce 198. numer zeszytów naukowych Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów.
Nasze zeszyty naukowe stanowią forum dla wymiany myśli i wyników badań naukowych z zakresu zarządzania i finansów. Publikacja ta, wydawana przez Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ma na celu promowanie wiedzy oraz rozwijanie debaty akademickiej w dziedzinach kluczowych dla funkcjonowania nowoczesnej gospodarki.
W niniejszym numerze znajdą Państwo artykuły poświęcone oczekiwaniom inflacyjnym, sektorowi bankowemu, behawioralnemu wymiarowi podejmowania decyzji, zarządzaniu personelem i projektami, analizie metodologicznej rezultatów badawczych czy kontaktom handlowym pomiędzy wybrzeżem wschodnioafrykańskim a interiorem.
W pierwszym opracowaniu Jarosław Janecki podejmuje próbę weryfikacji sposobów pomiaru oczekiwań inflacyjnych w Polsce i wskazania możliwych do wprowadzenia modyfikacji w badaniach nad oczekiwaniami inflacyjnymi.
Celem artykułu Małgorzaty Iwanicz-Drozdowskiej i Agnieszki K. Nowak jest ocena konkurencyjności sektora bankowego w Polsce (w podziale na sektor banków komercyjnych i spółdzielczych) na tle sektorów bankowych krajów UE oraz czynników aktualnie na nią wpływających, jak i mogących wpływać w przyszłości. Badanie obejmuje lata 2004–2022.
Monika Czerwonka i Jakub Lang jako cel przyjęli przedstawienie behawioralnego wymiaru podejmowania decyzji. By zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do selekcji informacji, następnie ustalenia preferencji, a ostatecznie do podjęcia decyzji, konieczna jest weryfikacja czynników, które wpływają na ten proces.
Anna Dąbrowska i Małgorzata Twardzik w swoim opracowaniu analizują wybrane problemy etyki zarządzania personelem w działalności usługowej, ze szczególnym uwzględnieniem budowania relacji w środowisku pracy w różnych grupach pokoleniowych.
Celem artykułu Michała Karlikowskiego jest identyfikacja adaptacji priorytetów zrównoważonego rozwoju do głównych metodyk zarządzania projektami, ze szczególnym uwzględnieniem
metodyki PRiSM (PRojects integrating Sustainable Methods). Autor będzie starał się odpowiedzieć na pytanie, w jakim aspekcie metodyka PRiSM różni się od dotychczas stosowanych podejść oraz czy elementy zrównoważonego rozwoju możemy odnaleźć w światowych standardach zarządzania projektami.
Bogusław Bembenek w swoim opracowaniu koncentruje się na charakterystyce transformacji cyfrowej jako współczesnego wyzwania strategicznego w zarządzaniu klastrem.
Anita Szumiec i Mateusz Trzeciak starali się zbadać wpływ zastosowania koncepcji Way of Working (WoW) na skuteczność zespołów operacyjnych. Skupiali się na ocenie stosowania narzędzi WoW, ich skuteczności oraz ocenie wpływu koncepcji na codzienne funkcjonowanie zespołów operacyjnych.
Tomasz Gigol w swoim tekście zaprezentował, w jakim stopniu top menedżerowie zgadzają się z ważnością czynników środowiskowych i społecznych w codziennym zarządzaniu. W artykule przedstawiono wyniki badań wśród reprezentatywnej grupy przedstawicieli przedsiębiorstw w Polsce.
Celem opracowania Renaty Wojciechowskiej jest analiza metodologiczna powstałych rezultatów badawczych. W literaturze przedmiotu mowa jest bowiem o subdyscyplinach ekonomii i psychologii. Przeprowadzona analiza pokazuje jednak, że można mówić jedynie o teoriach ekonomicznych lub psychologicznych.
Eliza Ostropolska-Kubik w swoim artykule przedstawiła kwestię istnienia związków cywilizacji Suahili z interiorem wschodnioafrykańskim. W szczególności przedstawiona została zmiana poglądów, która dokonała się w literaturze przedmiotu na temat tych związków, ich zakresu i intensywności. Zaprezentowano również kontakty handlowe pomiędzy wybrzeżem wschodnioafrykańskim a interiorem.
Zapraszamy do lektury i refleksji nad poruszanymi tematami, mając nadzieję, że niniejszy numer stanie się inspiracją zarówno dla naukowców, jak i praktyków, przyczyniając się do pogłębienia wiedzy oraz rozwoju dyskusji na temat zarządzania i finansów.
Życzymy Państwu przyjemnej lektury.
W imieniu Rady Naukowej
Joanna Wielgórska-Leszczyńska
Michał Matusewicz

Opublikowane: 2024-09-06
Wyświetl wszystkie wydania