Nr 185 (2022): Studia i Prace
Od Rady Naukowej
Przekazujemy w Państwa ręce 185. numer zeszytu „Studiów i Prac Kolegium Zarządzania i Finansów”. Poświęcony jest on głównie problematyce finansów i ekonomii. Autorzy poruszyli w nim m.in. tematy dotyczące terms of trade, stopy oprocentowania czy wpływu pandemii COVID-19 na rynek kontroli przedsiębiorstw. Artykuły w nim zawarte zostały napisane przez przedstawicieli wiodących ośrodków akademickich z całej Polski.
Liczymy na to, iż kolejny zeszyt „Studiów i Prac Kolegium Zarządzania i Finansów” będzie stanowić ciekawą lekturę zarówno dla pracowników naukowych, jak i praktyków życia gospodarczego.
W pierwszym artykule Krzysztof Marczewski rozpatruje wpływ terms of trade na wzrost gospodarczy w Polsce w ujęciu dobrobytowym. Omówione zostały podstawy teoretyczne zagadnienia, proste wskaźniki pomiaru wpływu terms of trade na PKB oraz zastosowana w badaniu metoda dekompozycyjna U. Kohliego. W części empirycznej przedstawione zostały wyniki obliczeń, na tle innych czynników produkcji, oddziaływania terms of trade na tempo wzrostu gospodarczego Polski w latach 1995–2020.
Celem artykułu Pawła Węgrzyna jest ocena poziomu zaufania inwestorów indywidualnych do obligacji bankowych w Polsce, a także ustalenie, czy rodzaj banku oraz kategoria obligacji emitowanych przez banki determinują poziom zaufania do tych instrumentów finansowych. Do realizacji celu badawczego i weryfikacji przyjętych hipotez badawczych wykorzystano badania ankietowe skierowane do inwestorów indywidualnych (CAWI) oraz nieparametryczne testy statystyczne (test Wilcoxona).
Czesław Bartłomiej Martysz, Maciej Dąbrowski i Arkadiusz Kocel w swoim artykule opisują nowe praktyki powstałe na rynku dystrybucji instrumentów finansowych po wdrożeniu Dyrektywy MIFID II oraz wyniki pogłębionej autorskiej ankiety przeprowadzonej wśród profesjonalistów rynku finansowego.
W kolejnym opracowaniu Przemysław Jatkiewicz i Łukasz Mieczkowski prezentują wyniki badań związane z dodatkową formą uzyskiwania przychodów z gier komputerowych, jakimi są mikrotransakcje oraz DLC. Autorzy przeprowadzili ankietę wśród polskich graczy w celu określenia ich skłonności do ponoszenia kosztów zakupu dodatków do gier.
Magdalena Redo i Piotr Prewysz-Kwinto napisali artykuł dotyczący rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) – wskaźnika, którego wyliczanie i publikację przez instytucje kredytowe narzuciły dyrektywy unijne oraz ustawa o kredycie konsumenckim. Celem artykułu jest wykazanie, że przyjęta w języku polskim nazwa tej miary jest nieprawidłowa, oraz wyjaśnienie, że nie informuje ona o rzeczywistym koszcie ponoszonym przez pożyczkobiorcę.
W kolejnej publikacji Krzysztof Melnarowicz podjął tematykę wpływu zdarzenia katastroficznego, jakim niewątpliwie jest pandemia związana z wirusem COVID-19, na rynek kontroli przedsiębiorstw. W artykule Autor stara się zaprezentować specyfikę rynku kontroli przedsiębiorstw jako rynku reagującego na zdarzenie katastroficzne.
W ostatnim artykule Anna Karmańska i Monika Łada odnoszą się do wyzwań metodycznych związanych z walidacją konstruktów teoretycznych opracowanych w ramach normatywnych badań prowadzonych na gruncie połączonym rachunkowości finansowej i zarządczej. Dyskusja problematyki walidacji została przeprowadzona na podstawie studiów literaturowych z zakresu metodyki badań w naukach o zarządzaniu oraz własnych doświadczeń badawczych.
Mamy nadzieję, że artykuły zaprezentowane w niniejszym Zeszycie Naukowym zainspirują Państwa do dalszych badań naukowych i owocnych dyskusji akademickich.
Życzymy Państwu przyjemnej lektury
W imieniu Rady Naukowej
Joanna Wielgórska-Leszczyńska
Michał Matusewicz