Nr 189 (2023): Studia i Prace
Od Rady Naukowej
Oddajemy do rąk Czytelników 189. numer zeszytu „Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów” Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest to zbiór ciekawych publikacji dotyczących aktualnych zagadnień z obszaru zarządzania oraz finansów. Poruszono w nich kwestie związane m.in. z działalnością przedsiębiorstw rodzinnych, promocją społecznej odpowiedzialności biznesu, zarządzaniem zasobami ludzkimi, handlem elektronicznym, restrukturyzacją i uporządkowaną likwidacją instytucji finansowych oraz rynkiem numizmatycznym.
Autorzy publikacji to zarówno doświadczeni, jak i młodzi naukowcy z wiodących ośrodków akademickich w kraju. W bieżącym numerze można odnaleźć nie tylko badania empiryczne, lecz także rozważania teoretyczne ukazujące ogromne znaczenie nauk społecznych we współczesnej gospodarce.
W pierwszym artykule Agnieszka Sopińska i Patryk Dziurski starają się przybliżyć specyfikę działalności innowacyjnej w przedsiębiorstwach rodzinnych. Proponują też autorską klasyfikację modelowych postaw członków rodziny wobec działalności innowacyjnej wraz z ich krótką charakterystyką.
W drugim artykule Sławomir Ostrowski i Krzysztof Molenda prezentują bariery wejścia na rynek dla projektów NFT. Poruszają m.in. zagadnienia związane z kapitałochłonnością, regulacjami prawnymi, dostępem do wiedzy i patentów, a także zróżnicowaniem produktów i dostawców na rynku NFT. Celem opracowania jest identyfikacja i opis barier wejścia, które napotykają nowe przedsiębiorstwa wchodzące na rynek.
Artykuł Magdaleny Galant zawiera analizę działań z zakresu promocji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) podejmowanych w województwie wielkopolskim. Jego celem jest zweryfikowanie, czy województwo to powiela model promocji społecznej odpowiedzialności biznesu realizowany przez administrację centralną, czy też władze regionu prowadzą własną politykę w tym zakresie. Analiza przeprowadzona została na podstawie danych dotyczących aktywności firm z województwa w zakresie CSR, działań promujących to zjawisko w regionie, a także dokumentów strategicznych.
Adam Weinert i Robert Banaś koncentrują się w swoim artykule na zagadnieniu podejścia projektowego w zakresie procesu kształcenia na uczelniach wyższych w Polsce. W opracowaniu podjęto próbę identyfikacji i analizy potrzeb interesariuszy, w tym studentów, nauczycieli akademickich oraz członków uczelnianych organizacji studenckich.
W artykule Artura Wilczyńskiego zaprezentowano narzędzia zarządzania zasobami ludzkimi stosowane w niedocenianym etapie cyklu życia pracownika, jakim jest jego odejście z organizacji. Celem opracowania jest wyjaśnienie ważności, potrzeby i wykorzystania procesu offboardingu w zarządzaniu odejściami pracowników.
W następnym artykule Ewa Parys porusza problematykę korzystania przez konsumentów z handlu elektronicznego, w zależności od stylu życia, jaki prowadzą. Obok przeglądu literatury dotyczącego stylów życia i handlu elektronicznego w artykule przedstawione zostały wyniki autorskiego badania ilościowego poświęconego problematyce korzystania z handlu elektronicznego przez konsumentów o deklarowanych odmiennych stylach życia.
W kolejnym opracowaniu Marta Schwabe wskazuje różnice definicyjne odnoszące się do pojęcia zaufania oraz wyodrębnia i systematyzuje czynniki sprzyjające budowaniu zaufania w wymiarze inter- oraz intraorganizacyjnym. W toku analizy Autorka dokonała także przeglądu dorobku teoretycznego oraz wybranych badań empirycznych odnoszących się do zaufania w ramach zarówno sieci międzyorganizacyjnej (zaufanie interorganizacyjne), jak i poszczególnych organizacji (zaufanie intraorganizacyjne).
Katarzyna Ragin-Skorecka i Jakub Stempczyński w swoim artykule prezentują ramy koncepcji zarządzania zgłoszeniami użytkowników systemów IT, odnosząc się do wyników badań własnych, których celem była identyfikacja typowych zachowań w procesie zgłaszania problemów z systemami IT. Przedstawiono w nim także koncepcję zarządzania zgłoszeniami użytkowników, zgodną ze standardami świadczenia usług informatycznych, która ma poprawić funkcjonowanie systemu zgłoszeń i skuteczności rozwiązywania problemów przez wsparcie techniczne.
Celem artykułu autorstwa Anny Dobrzańskiej jest analiza i porównanie krajowych rozwiązań związanych z wdrożeniem regulacji w zakresie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji finansowych (w tym także zakładów ubezpieczeń) przyjętych trzech krajach: Rumunii, Francji i Holandii, z uwzględnieniem wytycznych Rady Stabilności Finansowej. Analiza obejmuje kluczowe elementy składające się na ramy regulacyjne resolution, tj. kwestie instytucjonalne, planowanie, cele i warunki wszczęcia resolution, zestaw narzędzi resolution oraz finansowanie.
W kolejnym artykule Krzysztof Borowski stara się wypełnić część luki badawczej dotyczącej opracowań naukowych związanych z rynkiem numizmatycznym. Przedstawiona została analiza rocznych, nominalnych stóp zwrotu na rynku srebrnych monet wchodzących w skład serii Skarby Stanisława Augusta i wyemitowanych do końca 2022 r. oraz porównanie ich do stóp zwrotu na rynku akcji (indeksy: WIG, mWIG40, S&P 500) oraz surowców (złoto i ropa naftowa). W badaniu wykorzystane zostały ceny srebrnych monet z serwisu Allegro, bez gradingu oraz z gradingiem MS70.
Przedmiotem badań zawartych w opracowaniu Sławomira Kujawy jest struktura portfela inwestycyjnego w 28 bankach spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej (SGB) w latach 2019–2021. Najważniejszym wnioskiem z badania jest to, że część badanych podmiotów realizowało politykę inwestycyjną niezgodnie ze statutem banku, co należy rozważać w kategoriach prawno-regulacyjnych, ale i etycznych.
Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w tym zeszycie stanowić będzie istotny wkład w rozwój polskiej nauki.
Życzymy Państwu przyjemnej lektury.
W imieniu Rady Naukowej
Joanna Wielgórska-Leszczyńska
Michał Matusewicz