No. 195 (2023): Studia i Prace

					View No. 195 (2023): Studia i Prace

Od Rady Naukowej
Z przyjemnością przedstawiamy 195 wydanie zeszytów naukowych Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów. Niniejszy zbiór artykułów stanowi efekt wspólnych wysiłków badawczych społeczności akademickiej i praktyków życia gospodarczego, skupionych wokół tematyki związanej z takimi problemami badawczymi jak m.in. kreatywność pracowników, zarządzanie ryzkiem, partnerstwo międzyorganizacyjne w ramach programu Erasmus+, funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego, informacje finansowe prezentowane w sprawozdaniach finansowych, zarządzanie projektami, kwestia ujemnych RRSO czy też wyzwania stojące przed podmiotami działającymi na rynku kapitału podwyższonego ryzyka.
Rafał Kasprzak i Marta Ziółkowska sformułowali w swoim opracowaniu zestaw pytań badawczych dotyczących optymalnych czynników otoczenia społecznego i fizycznego w dwóch modelach pracy – zdalnej i stacjonarnej. Badania zaprezentowane przez autorów mają na celu zidentyfikowanie czynników wpływających na kreatywność pracowników w modelu hybrydowym i potwierdzenie ich potencjalnej roli jako substytutów dla istniejących czynników w modelu stacjonarnym.
W kolejnym artykule Beata Koszyk dokonała syntezy wyników systematycznego przeglądu literatury z zakresu wpływu pokoleń na pracę w zespołach wirtualnych oraz dzielących je różnic w kontekście zespołów wirtualnych. W podsumowaniu przedstawiono wnioski z przeprowadzonego badania wraz z towarzyszącymi mu ograniczeniami oraz wskazano główne nurty badawcze, które mogą stanowić przyczynek do podjęcia dalszych badań w tym obszarze.
Opracowanie Ewy Marchwickiej i Tymona Marchwickiego służy ustaleniu, czy możliwe jest zarządzanie ryzykiem w scrum w sposób ilościowy, na podstawie jawnej informacji o ryzyku podawanej w sposób lingwistyczny, a także przeanalizowaniu zalet takiego podejścia. W artykule przedstawiona została koncepcja umożliwiająca kwantyfikację określonych przejawów ryzyka w sprincie.
W kolejnym artykule Katarzyna Ragin-Skorecka i Kamil Pikula koncentrują się na analizie korzyści i zagrożeń związanych ze stosowaniem zasad scrum w środowisku pracy zdalnej. Postawiony problem badawczy odnosi się do oceny pracy zdalnej w projektach realizowanych przy wykorzystaniu metodyki scrum.
Na podstawie wyników badań, najnowszej literatury dotyczącej zarządzania ryzykiem oraz dokumentów wewnętrznych Alicja Krawczyńska, Dorota Kuchta i Agata Klaus-Rosińska zaprezentowały w swoim artykule adekwatną dla instytucji kultury strukturę rejestru ryzyka, opartą na metodzie ATOM, oraz opracowały uniwersalną listę ryzyk towarzyszących realizacji projektów kulturalnych.
Celem artykułu Justyny Wiktorowicz i Marty Kędzi jest ocena wyzwań dotyczących międzynarodowego partnerstwa międzyorganizacyjnego na przykładzie jednego z kluczowych unijnych programów wspierających edukację – Erasmus+. W artykule zaprezentowano m.in. wyniki własnego badania kwestionariuszowego, zrealizowanego wśród zarządzających międzynarodowymi projektami partnerskimi Erasmus+.
Robert Banaś i Adam Weinert kontynuują rozważania nad zagadnieniem podejścia projektowego w zakresie procesu kształcenia i działalności studenckiej na uczelniach wyższych w Polsce. W prezentowanym artykule podejmują próbę identyfikacji i analizy rozwiązań, które stanowią wsparcie w inicjowaniu, organizowaniu i prezentowaniu wyników dyskusji na temat przedsięwzięć realizowanych w środowisku akademickim.
Celem artykułu Danuty Zajc i Katarzyny Sadowy jest ocena dostosowania przestrzeni publicznych warszawskiego Ursynowa do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami przez wybrane podmioty i instytucje odpowiedzialne za tego typu działania. Analizą objęto usługi użyteczności publicznej, takie jak biblioteki, domy kultury, urząd dzielnicy, transport publiczny, kościoły oraz przestrzenie otwarte, łączące wybrane funkcje.
Michał Matusewicz przedstawił możliwe do zastosowania instrumenty wspierające rozwój przedsiębiorczości w jednostkach samorządu terytorialnego wybranych gmin województwa kujawsko-pomorskiego w zależności od modelu funkcjonowania lokalnej gospodarki. Autor przeanalizował sześć takich modeli, z czego trzy zostały szczegółowo omówione w artykule stanowiącym pierwszą część prezentowanego studium.
Celem opracowania Joanny Wielgórskiej-Leszczyńskiej i Justyny Beaty Zakrzewskiej jest przedstawienie wpływu zakresu informacji finansowych prezentowanych w uproszczonych sprawozdaniach finansowych na postrzeganie użyteczności tych informacji przez różne grupy interesariuszy. Autorki poszukują odpowiedzi na pytanie, czy informacje finansowe zawarte w uproszczonym sprawozdaniu finansowym są wystarczające do podejmowania decyzji operacyjnych i inwestycyjnych przez cztery grupy interesariuszy (księgowych, biegłych rewidentów, analityków finansowych i przedsiębiorców).
Katarzyna Marek-Kołodziej w swoim artykule przedstawiła wyniki badań ankietowych, które zostały przeprowadzone w celu określenia wpływu kompetencji kierownika projektu na sukces projektu w polskich przedsiębiorstwach.
Celem następnego opracowania, którego autorami są Monika Woźniak, Piotr Sliż i Ewa Wycinka, jest zbadanie zależności między dojrzałością procesową i projektową a zaawansowaniem technologii ICT na przykładzie polskich dużych organizacji.
Justyna Brzezińska przedstawiła w swoim artykule wyniki badań bazujące na teście wiedzy finansowej i pytaniach zawartych w kwestionariuszu określanym mianem „wielkiej piątki” (big five), które przeprowadzono w Polsce.
W kolejnym opracowaniu Magdalena Redo i Piotr Prewysz-Kwinto wykazali, że ujemna prowizja pobierana z góry (czyli premia wypłacana pożyczkobiorcy) może być w przypadku spłacanych jednorazowo pożyczek skutecznym narzędziem w walce konkurencyjnej znacznie skuteczniejszym niż ujemne oprocentowanie. Autorzy pokazali także, w jaki sposób należy dobrać odsetkowe i pozaodsetkowe koszty długu, aby stworzyć produkt kredytowy z ujemnym RRSO przy możliwie najniższym koszcie dla wierzyciela.
W ostatnim artkule Olga Mikołajczyk przedstawiła zagadnienia związane z jednym z wyzwań stojących przed podmiotami działającymi na rynku kapitału podwyższonego ryzyka – koniecznością standaryzacji procesów raportowania aspektów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG).
Mamy nadzieję, że prezentowane w tym numerze artykuły okażą się inspirujące, ciekawe i przydatne dla wszystkich zainteresowanych tematyką zarządzania, finansów i ekonomii.
Życzymy Państwu przyjemnej lektury.
W imieniu Rady Naukowej
Joanna Wielgórska-Leszczyńska
Michał Matusewicz

Published: 2024-08-02

Articles