Wpływ przypadku firmy GetBack na polski rynek finansowy
Main Article Content
Abstrakt
Artykuł został poświęcony najgłośniejszej sprawie ostatnich lat na rynku finansowym firmie Get- Back, która była czołową firmą windykacyjną operującą na rynku w Polsce, a także obecną na rynkach w Rumunii, Hiszpanii i Bułgarii. Spółka powstała w 2012 roku, w Grupie Getin. Ważnym momentem było wyjście z tej grupy poprzez odkupienie spółki w czerwcu 2016 roku przez konsorcjum funduszy private equity, któremu liderował lokalny fundusz działający w Polsce i regionie – Abris. Problemy czołowego windykatora odbiły się szerokim echem, a poszkodowanych jest bezpośrednio około ponad 9000 obligatariuszy oraz szacuje się, że co najmniej drugie tyle akcjonariuszy indywidualnych oraz osób posiadających certyfikaty w funduszach sekurytyzacyjnych. Skala powiązań GetBack z czołowymi uczestnikami rynku finansowego sprawia, że nie jest to jedynie problem tej spółki. Celem artykułu jest zbadanie wpływu problemu firmy GetBack na różne segmenty polskiego rynku finansowego. W artykule postawiono tezę mówiącą o tym, że mamy do czynienia z istotnym wpływem pojedynczego zdarzenia na wiele segmentów rynku finansowego i gospodarki. Na podstawie przeprowadzonej analizy, autorzy przedstawili argumenty za postawioną tezą oraz wyodrębnili wiele obszarów oddziaływania i możliwych zmian, jakie zajdą w tych obszarach w przyszłości.
Downloads
Article Details
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.
Bibliografia
Antkiewicz S. [2012] Papiery wartościowe na rynku pieniężnym i kapitałowym, Warszawa, CeDeWu.
Czekaj J., Owsiak S. [1998], Prywatyzacja a rynek kapitałowy w Polsce, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.
Fabozzi F. [1999], Rynki obligacji. Analiza i strategie, Warszawa, WIG-Press.
Gemra K. [2013], Możliwości lokowania kapitału przez inwestorów indywidualnych na rynku Catalyst, w: Bank, przedsiębiorstwo i społeczeństwo w warunkach niepewności, J. Grzywacz, S. Kowalski (red.), Płock, Wydawnictwo PWSZ w Płocku.
Jajuga K., Jajuga T. [2012], Inwestycje, instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, inżynieria finansowa, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.
Jajuga K. [2006], Obligacje, Warszawa, PWN.
Kordela D. [2012], Rynek Catalyst w strukturze polskiego rynku papierów wartościowych, w: Rynki finansowe i ubezpieczenia. Nowe perspektywy instytucji i instrumentów, Przybylska-Kapuścińska W., Handschke J. (red.), „Zeszyty Naukowe”, nr 143, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Poznań.
Pietrzak E., Dzierżanowski M., Sowiński T. [1998], Rynek kapitałowy w procesie transformacji polskiej gospodarki do systemu rynkowego, IBnGR, „Transformacja Gospodarki”, nr 90.
Puzyrewicz T. [2011], Przewodnik dla inwestorów – obligacje na rynku Catalyst, Warszawa.
Ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (Dz.U. 1995 nr 83 poz. 420).
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz.U. 2005, nr 184, poz. 1539).
Wacławczyk A. [2003], Obligacje komunalne, Kraków, Kantor Wydawniczy Zakamycze.