Abstrakt
W następstwie globalizacji dochodzi w strukturze świata do głębokich zmian politycznych, społecznych i gospodarczych. Odnosi się to także do produkcji i obrotu żywnością. Zmia-ny polegają głównie na wydłużaniu się łańcuchów dostaw i postępującej anonimowości tego rynku. Pojawiło się wraz z tym wiele niekorzystnych zjawisk: wzrost oszustw, w tym fałszerstw żywności, zatruć i skażeń przekładających się na epidemie chorób pokarmowych, a w konsekwencji obniżenie poziomu jakości i bezpieczeństwa żywności. Wymaga to radykalnych działań zaradczych, które musi poprzedzić dogłębna analiza ryzyka związanego z żywnością. Próbą odpowiedzi na tak sformułowany postulat jest autorski model JOOB. Autor przyjmuje założenie, że pierwotna jest jakość żywności, która jest zagrożona oszustwami i fałszerstwami żywności oraz działaniami bioterrorystycznymi. W następstwie podejmowanych działań zaradczych osiągany jest pożądany stan bezpieczeństwa żywności.
Full Text
Bibliografia
2. Flowers M., Zeese K. [2013], TransPacific Partnership Will Undermine Democracy, Empower TransnationalCorporations, “News Analysis”, Wednesday, 27 March, http://www.truth-out.org, dostęp14/01/2015.
3. FSA [2016], Food Crime, Annual Strategic Assessment, A 2016, Baseline, FSA/FSS.
4. Fücks R. [2016], Zielona rewolucja, Warszawa, Instytut Wydawniczy Książka i Prasa.
5. Hummels D. [2007], Transportation Costs and International Trade Over Time, Purdue University,West Lafayette, http://paginaspersonales.deusto.es/aminondo/Materiales_web/costsdeclined2007.pdf, dostęp 12/01/2016.
6. It’s Our Economy [2013], Stop The Trans-Pacific Partnership: Bad For Jobs, The Environment, LaborAnd Consumers, “It’s Our Economy. People and the Planet Before Profits”, http://itsoureconomy.us/occupy-the-tpp-stop-the-global-corporate-coup/, June, dostęp 2\01\2016.
7. Johnson R. [2014], Food Fraud and “Economically Motivated Adulteration” of Food and Food Ingredients,Congressional Research Service, January 10, https://fas.org/sgp/crs/misc/R43358.pdf, dostęp14/01/2015.
8. Kowalczyk S. [2009], Wprowadzenie, w: Bezpieczeństwo żywności w erze globalizacji, S. Kowalczyk(red.), Warszawa, Oficyna Wydawnicza SGH.
9. Kowalczyk S. [2010], Globalizacja agrobiznesu: specyfika, wymiary, konsekwencje, „Zagadnienia EkonomikiRolnej”, nr 2.
10. Kowalczyk S. [2015], Wzrost turbulencji na rynku globalnym a bezpieczeństwo i jakość żywności, w: Przeciwdziałanieturbulencjom w gospodarce, R. Sobiecki (red.), Warszawa, Oficyna Wydawnicza SGH.
11. Landes D.S. [2015], Bogactwo i nędza narodów. Dlaczego jedni są tak bogaci a inni tak ubodzy, Warszawa,Warszawskie Wydawnictwo Literackie, Muza SA.
12. Piketty T. [2015], Kapitał w XXI wieku, Warszawa, Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
13. Spink J., Moyer D.C. [2011], Defining the Public Health Threat of Food Fraud, “Journal of Food Science”,Vol. 76, No. 9.
14. Stiglitz J.E. [2015], Cena nierówności, W jaki sposób podziały społeczne zagrażają naszej przyszłości,Warszawa, Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
15. Święcicki M. [2016], TTIP – zagrożenie czy szansa dla konsumentów i przedsiębiorców? http://www.rucheuropejski.eu, dostęp 2/02/2016.
16. WTO [2013], Factors shaping the future of world trade, World Trade Report 2013, WTO, Genewa
Autor
Autor (Autorzy) artykułu oświadcza, że przesłane opracowanie nie narusza praw autorskich osób trzecich. Wyraża zgodę na poddanie artykułu procedurze recenzji oraz dokonanie zmian redakcyjnych. Przenosi nieodpłatnie na Oficynę Wydawniczą SGH autorskie prawa majątkowe do utworu na polach eksploatacji wymienionych w art. 50 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – pod warunkiem, że praca została zaakceptowana do publikacji i opublikowana.
Oficyna Wydawnicza SGH posiada autorskie prawa majątkowe do wszystkich treści czasopisma. Zamieszczenie tekstu artykuły w repozytorium, na stronie domowej autora lub na innej stronie jest dozwolone o ile nie wiąże się z pozyskiwaniem korzyści majątkowych, a tekst wyposażony będzie w informacje źródłowe (w tym również tytuł, rok, numer i adres internetowy czasopisma).
Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem zawartości czasopisma proszone są o kontakt z Redakcją.