No. 196 (2024): Studia i Prace

					View No. 196 (2024): Studia i Prace

Od Rady Naukowej
Z przyjemnością przedstawiamy 196. wydanie zeszytów naukowych „Studia i Prace Kolegium Zarządzania i Finansów”. Niniejszy zbiór artykułów stanowi efekt wspólnych wysiłków badawczych społeczności akademickiej i praktyków życia gospodarczego skupionych m.in. wokół tematyki związanej z takimi problemami badawczymi jak: zarządzanie strategiczne w organizacji i przedsiębiorstwach finansowych, budowanie strategii przedsiębiorstwa, zachowanie konsumentów, logistyka, zielony HR czy kompetencje przywódcze menedżerów.
Celem pierwszego opracowania autorstwa Janusza Marka Lichtarskiego, Anny Witek--Crabb, Magdaleny Rojek-Nowosielskiej, Jarosława Ignacego i Andrzeja Kalety jest identyfikacja podejścia strategów do paradoksów związanych z zarządzaniem strategicznym organizacją, w warunkach wzmożonej niepewności.
Andrzej Szplit i Marcin Szplit w swoim opracowaniu jako priorytet badawczy postawili analizę możliwości budowy odpowiedzialnej strategii przedsiębiorstwa w ramach uwarunkowań społeczno-ekologicznych.
Celem artykułu Alicji Bulandy i Doroty Dziedzic jest przegląd oraz porównanie sposobów realizacji dostaw w miastach przez przedsiębiorstwa logistyczne, uwzględniając ich wady i zalety.
Artykuł Igi Lulek i Moniki Ziółko przedstawia tematykę logistyki zwrotnej w branży odzieżowej oraz jej rolę jako narzędzia w budowaniu świadomości ekologicznej wśród klientów.
W kolejnym artykule Renata Brajer-Marczak, Tomasz Bartosz Kalinowski i Agnieszka Bitkowska starają się znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące tego, w jakich działaniach przejawia się wprowadzanie koncepcji Green BPM i jaki to ma związek z koniecznością raportowania ESG w sektorze finansowo-ubezpieczeniowym.
Agnieszka Sopińska i Sylwester Gregorczyk starają się przybliżyć praktyki odpowiedzialnego zarządzania w przedsiębiorstwach finansowych działających na rynku polskim.
W kolejnym artykule Anna Dąbrowska i Liudmiła Shulhina starają się zidentyfikować zachowania polskich konsumentów w kontekście zrównoważonej konsumpcji i produkcji.
Anita Szuszkiewicz, Małgorzata Twardzik i Adrian Lubowiecki-Vikuk jako cel opracowania przyjęli określenie roli i znaczenia wdrażania innowacyjnych modeli biznesowych uwzględniających doświadczenia (klienta, użytkownika, biznesu) w startupach.
Celem pracy Yulii Zolotnytskiej i Stanisława Kowalczyka jest ocena poziomu zrównoważenia rolnictwa w Polsce i w Ukrainie oraz analiza porównawcza zagregowanych wskaźników zrównoważenia środowiskowego i ekonomicznego w odniesieniu do rolnictwa oraz społecznego zrównoważenia obszarów wiejskich w ujęciu regionalnym (województw i obwodów).
Joanna Tabor-Błażewicz stara się natomiast zapełnić część luki badawczej poprzez zaprezentowanie koncepcji zielonego HR oraz wyników badań dotyczących postrzegania przez nich istoty, znaczenia, korzyści i wyzwań związanych z tą koncepcją, prowadzonych na grupie pracowników działów personalnych oraz grupie pracowników na stanowiskach kierowniczych.
Justyna Bętlewska w swoim artykule także zwróciła uwagę na problematykę zielonego zarządzania zasobami ludzkimi w kontekście współczesnych wyzwań związanych ze zmianą klimatu.
Marta Ziółkowska przedstawiła istotę i znaczenie zielonych kompetencji pracowników w przedsiębiorstwach w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Aleksandra Rzepecka-Kwiatkowska podjęła się analizy zatrudniania emerytowanych oficerów Wojska Polskiego w ramach realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju przez organizacje.
Celem artykułu Marty Juchnowicz, Hanny Kinowskiej i Magdaleny Krzyżanowskiej-Celmer jest diagnoza kompetencji przywódczych polskich menedżerów względem uznawanych w literaturze przedmiotu za pożądane u menedżerów zorientowanych na zrównoważony rozwój.
Iwona Staniec i Mateusz Sowa w swoim opracowaniu zastanawiają się, czy istnieją właściwe ilościowe wskaźniki decydujące o wpływie społecznym badań naukowych.
Mamy nadzieję, że prezentowane w tym wydaniu artykuły przyczynią się do zainspirowania i pogłębienia dyskusji nad kluczowymi wyzwaniami oraz perspektywami rozwoju, głównie w dziedzinie zarządzania, ale i finansów.
Życzymy Państwu przyjemnej lektury.
W imieniu Rady Naukowej
Joanna Wielgórska- Leszczyńska
Michał Matusewicz

Published: 2024-06-03

Articles